İzmir ili konut inşaatlarında kullanılan çimento, kaolin ve tuğlalarda radyonüklid içeriğinin saptanması
Determination of radionuclide content in cement, kaolin and bricks used in housing constructions in İzmir proteince
  1. Tez No: 613007
  2. Yazar: ARİF ÖZULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Nükleer Mühendislik, Public Health, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde İzmir ili inşaat yapımında kullanılan çimento, tuğla, granit ve kaolin örneklerindeki %K eU(Ra) (ppm) ve eTh (ppm) konsantrasyonları ile 226Ra, 232Th ve 40K aktivite konsantrasyonları, yüksek enerjili gama spektrumlarının analizi ile hesaplandı. Çalışmada 6 ayrı çimento,3 tuğla, 3 granit ve 9 ayrı kaolin örnekleri incelenmiştir. Sonuçlarda tuğla örneklerinde konsantrasyonların hammaddelerin orijinlerine bağlı olarak değiştiği bulundu. Çimento örneklerinde konsantrasyonların çimentonun içindeki katkı maddelerine göre değiştiği gözlendi. Balıkesir ili Sındırgı ilçesine bağlı Düvertepe kaolin ocaklarından alınan kaolin örneklerindeki aktivite konsantrasyonlarının standartlara uygun olduğu ve kullanımının sakıncalar doğurmayacak durumda olduğu gözlendi. Materyallerde çeşitli ülkelerde verilen aktivite sınırlamalarının aşılmadığı gözlendi. Ayrıca materyallerden kaynaklanabilecek yıllık doz oranları (mrem/yıl) tahmini yapıldı. Sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis,% K eU (Ra) (ppm) and eTh (ppm) concentrations and 226Ra, 232Th and 40K activity concentrations of cement, brick, granite and kaolin samples used in the construction of İzmir province were calculated by the analysis of high energy gamma spectra. In this study, 6 different cement, 3 brick, 3 granite and 9 different kaolin samples were examined. As a result, it was found that the concentrations of brick samples vary depending on the origin of the raw materials. It was observed that the concentrations in the cement samples changed according to the additives in the cement. It was observed that the activity concentrations in kaolin samples taken from Düvertepe kaolin quarries of Balıkesir province Sındırgı district were in compliance with the standards and their use was in a condition that would not cause any problems. It was observed that the activity limits given in various countries were not exceeded in the materials. In addition, annual dose rates (mrem / year) that may be caused by materials were estimated. The results were compared with the values in the literature.