Şantiyelerde kontrol ve izleme süreçleri için mobil uygulama tasarımı
Mobile application design for control and monitoring processes at construction sites
  1. Tez No: 843054
  2. Yazar: EMİR NURİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte üretilen yapıların kalitesi ve inşaat süreçlerinin verimliliği artsa da inşaat sektörünün diğer sektörlerle kıyaslandığında dijitalleşme ve teknoloji adaptasyonu anlamında alt sıralarda kaldığı görülmektedir. Sürdürülebilir bir yönetim anlayışı için dijital teknolojilerin proje süreçlerine entegrasyonlarının arttırılması gereklidir. İmalatların gerçekleştiği şantiye sahalarında kontrol ve izleme süreçlerinde iletişim eksikliği, yetersiz performans değerlendirmeleri, zayıf planlama, gerçek zamanlı veri elde etme eksikliği, yetersiz risk yönetimi, kötü karar verme gibi birtakım sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, şantiye kontrol ve izleme süreçlerinin sorunlarına çözüm üretmek ve proje verimliliğini arttırmak amacıyla dijital teknolojilerden biri olan mobil uygulama teknolojisinin şantiye kontrol ve izleme sürecine entegrasyonunu sağlamak hedeflenmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamında öncelikle şantiyede kontrol ve izleme süreçlerinde verimlilik unsurlarına etki eden faktörler ile mobil uygulamaların şantiyede uygulanabilirliğine etki eden faktörler kapsamlı bir literatür taramasıyla belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ile belirlenen şantiyede kontrol ve izleme süreçlerinde verimlilik unsurlarına çözüm niteliğinde sistemler geliştirilerek öngörülen mobil uygulamanın çalışma çerçevesi oluşturulmuştur. Oluşturulan mobil uygulama çerçevesi, uzman görüşleri alınıp değerlendirilerek revize edilmiştir. Daha sonrasında, bu çerçeveden faydalanarak iş akış diyagramları hazırlanmıştır. Mobil uygulamaların şantiyede uygulanabilirliğine etki eden faktörler göz önünde bulundurularak ve iş diyagramlarına göre mobil uygulama ara yüzleri oluşturulmuştur. Test sonuçları doğrultusunda yapılan revizyonlar ile birlikte model nihai haline getirilmiştir. Gerçekleştirilecek bu mobil uygulama, inşaat sektörü için mobil uygulamaların kullanımının adaptasyon seviyesinin arttırılmasına katkı sağlayacağı gibi mobil uygulama içerisinde bulunan kontrol listeleri ile birlikte iş takibi süreçlerinin dijitalleştirilmesi, mobil uygulama üzerinden yapılacak görevlendirme ve yetkilendirme sistemi ile birlikte bildirim ve onay mekanizması süreçlerinin daha verimli bir şekilde sürdürülmesi, mobil uygulama iş akışının görüntülenmesi sayesinde yöneticilerin şantiye hakkında anlık olarak bilgi almaları, etkin envanter yönetimi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing quality of structures and improved efficiency in construction processes due to advancing technology, the construction sector lags behind other industries in terms of digitization and technology adoption. The integration of digital technologies into project processes is crucial for sustainable management practices. Construction sites, where manufacturing takes place, encounter various issues such as communication gaps, inadequate performance evaluations, weak planning, lack of real-time data acquisition, insufficient risk management, and poor decision-making during control and monitoring processes. This study aims to address the problems related to control and monitoring processes on construction sites and enhance project efficiency by integrating mobile application technology, one of the digital technologies, into the control and monitoring process. In this context, factors influencing the efficiency aspects of control and monitoring processes on construction sites and factors affecting the applicability of mobile applications in the construction site were determined through a comprehensive literature review within the scope of the study. By evaluating the obtained results with experts, systems were developed as solutions to the efficiency aspects of control and monitoring processes on construction sites, and the framework for the envisaged mobile application was established. The created mobile application framework was revised based on expert opinions. Subsequently, workflow diagrams were prepared using this framework. Considering the factors affecting the applicability of mobile applications on construction sites and based on the workflow diagrams, mobile application interfaces were designed. The model was finalized through revisions made based on test results. This mobile application, once implemented, will contribute to increasing the adoption level of mobile applications in the construction sector. It enables the digitalization of task tracking processes through control checklists within the mobile application, efficient management of notification and approval mechanisms through task assignment and authorization systems within the mobile application, real-time information retrieval for managers regarding the construction site through the visualization of the mobile application workflow, and effective inventory management.