Production and characterization of aluminum matrix composites for small-scale unmanned aircraft engine pistons
Küçük ölçekli insansız hava aracı motor pistonlarının alüminyum matrisli kompozit ile üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 613023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geleneksel pistonlar, içinde çeşitli miktarlarda Cu, Mg ve Ni barındıran yüksek sıcaklık direncine sahip Al-Si alaşımından üretilmektedir. Alaşımın içine Cu, Mg ve Ni eklenmesinin temel nedeni, alaşımın gücünü artırmaktır. Silisyum genleşme katsayısını düşürür ve yüksek aşınma direnci sağlar. Fakat pistonun mekanik özelliklerini azaltır. Piston alaşımlarının ısıl işleminde genellikle T5 ve T6 ısıl işlem metotları kullanılır. Yüksek sıcaklıktaki devir yükü nedeniyle pistonlar genellikle baş kısmından deforme olurlar. Bu nedenle, piston ömrünü arttırmak için pistonun baş kısmı değiştirilmelidir. Bu değişiklik fiziksel ya da kimyasal olabilir. Yani, piston ömrünü arttırmak için, piston tasarımının değiştirilmesi veya pistonun malzemesinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, bu çalışmada, pistonun baş kısmının malzemesi metal matrisli kompozit malzeme ile değiştirilmiştir. Bu kompozit malzemenin matrisi, ağırlıkça %10 silisyum karbür parçacık ilaveli ötektik Al-Si tozudur. Üretimden sonra yeni ve mevcut kullanımda olan pistonların karakterizasyonu yapılmış; bulunan sonuçlara göre bu iki piston performans, fiziksel ve kimyasal özellikler bakımından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, kompozit malzeme ile üretilen pistonların yüksek aşınma direncine, uzun yorulma ömrüne ve yüksek eğme dayanımına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conventional pistons are produced from the Al-Si alloy which has high-temperature resistance with the addition of 1 wt.% each of Cu, Mg, and Ni. These elements are added to increase the strength of the alloy. High Si content provides a lower expansion coefficient and higher wear resistance; however, it decreases the strength of the piston. The heat treatment of piston alloy is generally T5 and T6. This modification can be modal or compositional. That is to say, to increase the piston life, either the design of the piston should be changed, or the material of piston should be improved. Therefore, in this study, the material of the piston head was replaced with the metal matrix composite material. The characterizations of the new pistons and conventional ones were done. The results were collected and compared to their performances, physical, and chemical properties. Then, the results show that the composite pistons, especially produced by the Rheo-sintering technique, have superior mechanical properties such as higher wear resistance, higher fatigue life, and higher flexural strength.