Eşen çayında bulunan alabalık çiftliklerinde su ayak izi ve su muhasebesi
Water footprint and water accounting in trout farm in Eşen river
- Tez No: 613022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAHİRE KARAYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Su, insanlık tarihi boyunca hayatın merkezinde olmuş ve olmaya devam edecektir. Dünya var olduğundan beri miktarı değişmeyen ancak kıtlığı ile yüz yüze kaldığımız ve alternatifi bulunmayan doğal kaynağımızdır. Bu çalışmayla; artan dünya nüfusuyla birlikte sonsuz insani ihtiyaçların sınırlı doğal kaynaklarla nasıl karşılanabileceği ve sürdürebilirliğin sağlanmasında yeni bir bakış açısı sunan sanal su, su ayak izi ve su muhasebesi kavramlarıyla Eşen Çayında üretim yapan alabalık çiftliklerinde bu perspektiften bir bakış açısı sunulması amaçlanmıştır. Örnekleme yapılan işletmelerde Su Ayak İzi Ağı (WFN) metodu kullanılarak ortalama doğrudan su ayak izi toplam 1.345 m3/Ton (mavi, yeşil, gri su ayak izi); dolaylı ortalama su ayak izi ise toplam 1.898 m3/Ton (398 m3/Ton elektrik kaynaklı, 1.500 m3/Ton besin kaynaklı) olmak üzere toplam çiftliklerin ortalama su ayak izi 3.243 m3/Ton olduğu saptanmıştır. Ülkelerin yağış miktarını güvenilir ve istenilen oranda arttırmak, bugünkü bilgi birikimi ve teknoloji ile yakın zamanda mümkün olmadığına göre, su sıkıntısı çekmemenin tek yolu iyi bir planlama ve su tasarrufudur. Sürdürebilirlik raporlarının öncelikle düzeltilmesi gerekilen konu olan su hakkında yerel bir bakış açısıyla su kıtlığı, kirliliği problemlerinin çözümlenemeyeceğinin farkına vararak küresel bir bakış açısıyla“sanal su”“su ayak izi”ve“su muhasebesi”kavramlarını irdelememiz gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmamız gıda su ayak izi ve su muhasebesi konularına önem verilmesinin gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Water has been and will remain at the center of life throughout human history. It is our natural resource, whose quantity has not changed since the world existed, but which we have faced with scarcity and have no substitutes. With this study; With the concepts of virtual water, water footprint and water accounting, which provides a new perspective on how to meet endless human needs with limited natural resources and provide sustainability with increasing world population, it is aimed to present a perspective from this perspective in trout farms producing in Eşen Creek. Using the Water Footprint Network (WFN) method, the average direct water footprint totaled 1.345 m3/Ton (blue, green, gray water footprint); The indirect average water footprint is 1.898 m3/Ton (398 m3/Ton electrically sourced, 1.500 m3/Ton food sourced), and the total water footprint of the farms is 3.243 m3/Ton. Since it is not possible to increase the amount of precipitation in the countries at a reliable and desired rate and with the current knowledge and technology in the near future, good planning and water saving is the only way to avoid water shortages. We need to examine the concepts of“virtual water”, ayak water footprint“and”water accounting ıyla from a global perspective, realizing that water scarcity and pollution problems cannot be solved from a local point of view about Water, which is the issue that sustainability reports should be corrected first. In this context, our study draws attention to the necessity of giving importance to food water footprint and water accounting issues.