Farklı demans türlerinde eeg sinyallerinin sinyal işleme teknikleri ile incelenmesi
Investigation of eeg signals with signal processing techniques in different types of dementia
  1. Tez No: 613033
  2. Yazar: CANSU GELGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Demans, öğrenme, bellek, oryantasyon, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonların bozulması ile karakterize, sosyal ve iş hayatını etkileyen bir hastalıktır. Halk arasında bunama da denmektedir. Ailenin fark edebileceği ilk işaretler yakın zamanda olmuş olayları hatırlamada yaşanan problemler ve rutin, alışıldık işleri yapmada görülen zorluklardır. Alzheimer hastalığı tüm demans olgularının %50-80'ini oluşturmaktadır. Bu çalışmada farklı demans türüne sahip hastalarından ölçülecek elektroensefalogram (EEG) sinyallerinin işlenmesi yoluyla demansın türü tespit edilmeye çalışılmıştır. Hastaların EEG verileri bilgisayarda sinyal işleme teknikleri ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan kayıtlar Mersin Üniversitesi Nöroloji Polikliniği EEG veri tabanından 10 alzheimer, 10 vasküler demans hastasından, 10 sağlıklı grup olmak üzere toplam 30 hastadan alınmış ve incelenmiştir. Bu tez çalışmasıyla demans tanısında ve farklı demans türlerinin ayırımında nicel EEG analizi tekniklerini kullanarak tanıyı etkileyebilecek faktörlerin etkisini en aza indirgeyecek bir yöntemin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dementia is a disease that affects social and business life and is characterized by impaired mental functions such as learning, memory, orientation, language functions and personality. It is also called dementia among the people. The first signs that the family may notice are problems in remembering recent events and difficulties in performing routine, routine tasks. Alzheimer's disease accounts for 50-80% of all dementia cases. In this study, we aimed to determine the type of dementia by processing electroencephalogram (EEG) signals to be measured from patients with different types of dementia. EEG data of the patients were analyzed by computerized signal processing techniques. The records used in the study were taken from Mersin University Neurology Polyclinic EEG database from 30 patients (10 alzheimer, 10 vascular dementia patients, 10 healthy groups). The aim of this thesis is to find out a method that can minimize the effect of factors that may affect the diagnosis by using quantitative EEG analysis techniques in the diagnosis of dementia and differentiation of different types of dementia.