İşitme cihazı kullanan yaşlılarda, işitsel eğitim öncesi ve sonrasında, türkçe matris test ile gürültüde konuşmanın anlaşılabilirlik düzeyinin ve MMN bulgularının karşılaştırılması
Comparison of the MMN findings and level of the speech intelligibility in noise with turkish matrix test before and after auditory training in the elderly using hearing aids
- Tez No: 613049
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI HÜSEYİN DERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda işitsel eğitimin, işitme cihazı kullanan yaşlılarda gürültüde konuşmayı ayırt etme düzeyi üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya işitme cihazı kullanan 33 birey dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki 17 bireye (yaş ortalaması 72,17±6,9) işitsel eğitim programı uygulanmış, programa dahil olmak istemeyen 16 birey (yaş ortalaması 71,75±6,8) kontrol grubuna alınmıştır. İşitsel eğitim programı, haftada bir kez, toplam sekiz seanstır ve her seans aynı eğitim odyoloğu tarafından uygulanmıştır. Çalışma grubunda, işitsel eğitim öncesinde ve sonrasında Mismatch Negativity (MMN) testi ve Türkçe Matris Test yapılmıştır. Kontrol grubunda da tüm bireylere çalışma grubuyla eş zamanlı olarak tüm değerlendirme testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, çalışma grubunda işitsel eğitim sonrası yapılan son MMN testinde (Ort. 189,60 ±27,93 ms) işitsel eğitim öncesi yapılan ilk MMN testine (Ort. 199,38±21,52 ms) göre latansta kısalma elde edilmiştir. İşitsel eğitim sonrasında elde edilen Türkçe Matris Test skorunda (Ort.1,07±3,01dB) işitsel eğitim öncesi elde edilen skora (Ort. 2,12±3,42 dB) göre iyileşme elde edilmiştir. Kontrol grubunda ise ilk ve son test sonuçları arasında anlamlı fark elde edilmemiştir (Ort. İlk ve son MMN; 192,28±13,68 ms ve MMN 193,71±15,25. İlk ve son Türkçe Matris Test (2,13±3,02 dB ve 1,17±3,85 dB) (p>0.05). Kortikal plastisitedeki değişim MMN ile gösterilebilmiştir. Çalışma için hazırlanan işitsel eğitim programı, yaşlılarda gürültüde konuşma ayırt etmeyi geliştirmede etkili olmuştur. Sonuç olarak, işitme cihazı kullanan yaşlılarda işitsel eğitim ile kortikal plastisitede değişim ve gürültüde konuşmayı ayırt etmede iyileşme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of auditory training on the speech discrimination in noise in elderly people using hearing aids. 33 individuals using hearing aids were included in the study. 17 individuals (mean age 72.17 ± 6.9 years) in the study group underwent auditory education program. 16 individuals (mean age 71,75±6,8) who did not want to participate in the auditory training program were included in the control group. The auditory training program was implemented by the same educational audiologist once a week for a total of eight sessions. In the study group, Mismatch Negativity (MMN) test and Turkish Matrix Test were performed before and after auditory training. In the control group, all evaluation tests were applied simultaneously with the study group. According to the findings, in the study group, shortening of latency was obtained in the last MMN test (mean 189,60 ±27,93 ms) compared to the first MMN test (mean 199,38±21,52 ms) and last Turkish Matrix test score (mean 1,07±3,01dB) improved according to first test (mean 2,12±3,42 dB). In the control group, there was no significant difference between the first and last test results (mean first and last MMN 192,28±13,68 ms and 193,71±15,25; first and last Turkish Matrix Test 2,13±3,02 dB and 1,17±3,85 dB (p> 0.05). The change in cortical plasticity was indicated by MMN. The auditory education program prepared for the study was effective in improving speech discrimination in the elderly. As a result, in elderly with use hearing aids, with auditory training, changes in cortical plasticity and improvement in speech discrimination in noise have been achieved.