Juvenil miyoklonik epilepsi ve migren komorbiditesinde klinik, genetik ve elektrofizyolojik özelliklerin değerlendirilmesi
The assessment of clinical, genetic and electrophysiological features in the comorbidity of juvenile myoclonic epilepsy and migraine
- Tez No: 613048
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Epilepsi ve migren birlikte sık görülen paroksizmal ve kronik bozukluklardır. Komorbiditelerinden kortikal yayılan depresyon, genetik ve iyon kanalı mekanizmaları sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada juvenil miyoklonik epilepsi (JME) ve migren komorbiditesinde; demografik özellikleri, nöbet ve migren tetikleyicilerini, elektrofizyolojik özellikleri diğer idyopatik jeneralize epilepsi (İJE) gruplarıyla kıyaslamak ve komorbiditeyi açıklayacak ortak genetik varyantları araştırmak amaçlanmıştır. Toplam 146 İJE tanılı hasta çalışmaya alındı, klinik, elektrofizyolojik, nöro-görüntüleme özellikleri incelenerek standart bir epilepsi formu ve başağrısı özellikleri ayrıntılı şekilde sorgulanarak başağrısı anketi dolduruldu. Aynı zamanda Beck depresyon ölçeği (BDÖ), allodini ölçeği ve Epworth uykuluk skalası (ESS) uygulandı. Tüm İJE tanılı hastaların %30,1'i (44), JME tanılı hastaların ise %30,8'i (24) migrenliydi. JME ve migrenli grubun %83,3'ü (20) kadındı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy and migraine are common paroxysmal and chronic disorders. Their comorbidity might be explained by cortical spreading depression, genetic mechanisms, and channelopathies. The aim of this study is to compare the demographic characteristics, seizure, and migraine triggers, electrophysiological findings of juvenile myoclonic epilepsy (JME) with other idiopathic generalized epilepsy (IGE) subgroups and to investigate underlying genetic variants that explain the comorbidity with migraine. We assessed a total of 146 IGE patient; their clinical, electrophysiological and neuroimaging features were evaluated by a standardized epilepsy form and a detailed headache questionnaire was completed for each patient. Furthermore, Beck depression inventory (BDI), allodynia scale and Epworth sleepiness scale (ESS) were also applied. Migraine was diagnosed in 30.1% (44) of all IGE patients and 30.8% (24) of JME patients. Twenty patients (83.3%) of the JME and migraine group were women.