Omentin-1, fetuin-A ve chemerin düzeylerinin kalp yetersizliğinde klinik sınıflama ile ilişkisi
Relationship between omentin-1, fetuin-A and chemerin levels with clinical classification of heart failure
- Tez No: 613062
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAÇAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kalp yetersizliği (KY) kalbin, yaşam fonksiyonları açısından insan vücudunun ihtiyaçlarına yeterli miktarda kanı pompalayamadığı veya yüksek doluş basınçları ile yaptığı klinik bir sendromdur. Geliştirilen yeni tedaviler sonucu mortalitenin ve morbiditenin azalmasına rağmen, KY hala sık görülen kardiyovasküler hastalıklardan başında gelmektedir. Adipokinlerin keşfi ile beraberinde yapılan çalışmalar adipokinlerin kardiyovasküler hastalıklardaki rolünü ortaya koymuştur. Adipokinlerden omentin-1, fetuin-A ve chemerin'nin KY için uygun biyobelirteç olabileceği öne sürülmüştür. Çalışmadaki ana amacımız omentin-1, fetuin-A ve chemerin düzeylerinin KY'de klinik sınıflama ile ilişkisinin saptanmasıdır. Bu çalışmada toplam 246 hasta değerlendirildi. Hasta grubunda kardiyoloji servisine başvuran 186 hasta (62 KEF KY, 61 DEF KY, 63 SEF KY), kontrol grubunda ise kardiyoloji kliniğine başvuran KY hastalığı olmayan 60 hasta değerlendirildi. Her iki grupta omentin-1, fetuin-A ve chemerin'nin serum düzeyleri değerlendirildi. Yapmış olduğumuz çalışmamızda, gruplar arası ilişkin değerler ikişerli karşılaştırıldığında DEF KY' de SEF KY'ye göre chemerin değeri yüksek bulunurken (p0.05), Omentin-1 için gruplar arası değerler ikili karşılaştırıldığında DEF KY de; SEF KY, KEF KY, ve kontrol grubuna göre daha yüksek bulunurken (P=0,003) diğer gruplar arası farklılık anlamsız bulundu, fetuin-A için gruplar arası ilişkin değerler ikişerli karşılaştırıldığında DEF KY de; SEF KY, KEF KY, ve kontrol grubuna göre daha yüksek bulunurken, SEF KY'de KEF KY'ye göre daha düşük, KEF KY'de kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p0.05). Sonuç olarak, elde edilen veriler, KY hastalarında serum omentin-1, fetuin-A ve chemerin'in düzeylerinde KY olmayan bireylere göre farklılık olduğunu göstermiştir. Bu durumun daha iyi incelenmesi için prospektif çok sayıda hasta içeren çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heart failure (HF) is a clinical syndrome in which the heart can not pump enough blood to meet the needs of the human body in terms of life functions. Although new therapies have been developed to reduce mortality and morbidity, HF is still the leading cardiovascular disease. Studies with adipokines discovery have revealed the role of adipokines in cardiovascular disease. Omentin-1, fetuin-A and chemerin have been suggested to be suitable biomarkers for HF in adipokines. The main aim of this study was to determine the relationship between omentin-1, fetuin-A and chemerin levels and clinical classification in heart failure. A total of 246 individuals were evaluated in this study. In the study group, 186 individuals (62 HFpEF, 61 HFrEF, 63 MIDRANGE HF) who applied to the cardiology department were evaluated and 60 non-HF patients in the control group were evaluated. Serum levels of omentin-1, fetuin-A and chemerin were evaluated in both groups. In our study, when the values between the groups were compared in pairs, when HFrEF was found to be higher than MIDRANGE HF (p 0.05). In KY; While MIDRANGE HF was found to be higher than HFpEF and control group (P = 0.003), the difference between the other groups was found to be insignificant. For fetuin-A, the values between the two groups were compared in HFrEF; While MIDRANGE HF was found to be higher than HFpEF HF and control group, MIDRANGE HF was found to be lower than HFpEF and higher in HFpEF than the control group (p 0.05). As a result, the data obtained showed that serum omentin-1, fetuin-A and chemerin levels were different in HF patients compared to non-HF individuals. Further studies involving a large number of prospective patients are needed to better investigate this situation