Obez ve obez olmayan Polikistik Over Sendromlu Hastaların Angiopoietin benzeri Protein-4, Nöropeptid Y, Omentin-1 düzeylerinin incelenmesi
Examination of Angiopoietin-like proetin-4, Neuropeptide Y, Omentin-1 levels of Obese and Nonobese patients with Polycystic Ovary Syndrome
- Tez No: 288768
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda henüz tam olarak aydınlatılamamış olan PKOS ve obezitenin patogenezinde rol aldığı düşünülen NPY, Omentin-1 ve Angptl-4 parametreleri irdelenmiştir.Çalışmamızda, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniğine başvuran AES kriterlerine göre PKOS ve obezite tanısı konulmuş ve yaşları 18-45 arasında değişen 17 gönüllü hasta ile ve yine PKOS tanısı almış fakat obezitesi olmayan 32 gönüllü hasta ve 20 sağlıklı gönüllü ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışmada rutin tetkik ve tedavi işlemleri sırasında elde edilmiş dondurulmuş kan örneklerinden serum NPY, Omentin-1, Angptl-4 ölçümleri yapılmıştır.Lipit, hormon profilleri ve HOMA-IR değerleri Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalorimetrik yöntemle tayin edilmiştir.Çalışmamızda 32 obez olmayan PKOS'lu (Grup II), 17 obez PKOS'lu (Grup III) hasta ve 20 sağlıklı gönüllü (Grup I) grupları karşılaştırıldığında; obez olmayan PKOS'lu hastaların kontrol grubuna göre, PKOS hastalarının, sağlıklı gönüllülere göre NPY, Angptl-4, serbest testosteron, Total Testosteron, Ferriman-Galwey Skoru, LH, SHBG, Estradiol, DHEA-SO4, Androstenedion, HOMA-IR, TG ve LDL-K seviyelerinin belirgin bir şekilde yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of PCOS and obesity is not clarified yet. But some parameters such as NPY, and Angptl-4 ,Omentin-1 are thought to be involved in this pathogenesis. In this study, we aimed to show possible effect of these parameters.17 obese, 32 non-obese patients with PCOS and 20 healthy subjects were included in this study. The control group consisted of was constituted from healthy patients, who had and having no PCOS or DM history. PCOS and obesity were diagnosed in Kırıkkale University Faculty of Medicine. The demografic parameters of all patients were analyzed at Biochemistry Laboratory of Kırıkkale University Faculty of Medicine. Levels of serum NPY, Omentin-1, Angptl-4 were measured at Gazi University School of Medicine, Department of Medical Biochemistry.Patients were divided into three groups. Group I was consisted of 20 healthy volunteers, 32 non-obese women with PCOS was named as group II and group III was consisted of 17 obese women with PCOS.