Ülseratif kolit hastalık aktivitesi ile serumda bakılan 25-hidroksi vitamin D düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between ulcerative colitis disease activity and serum 25-hydroxy vitamin D levels
  1. Tez No: 613063
  2. Yazar: ESRA YIRTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Ülseratif Kolit (ÜK) kolonun idiyopatik inflamatuvar bir durumudur. D vitamini kemik ve mineral metabolizması için kritik öneme sahiptir ve raşitizm ile osteomalazinin önlenmesinde ve tedavisinde etkili hormon benzeri bir vitamindir. Bu çalışmada, İBH hastalarının Truelove-Witts klinik aktivite indeksi, endoskopik Rachmilewitz skoru, kanda bakılan CRP, ESH gibi inflamatuvar belirteçler ile 25(OH)D seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma retrospektif olarak planlandı. ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Dahiliye polikliniklerine başvurmuş 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmadaki hastaların demografik bilgilerinin yanısıra, hastalığın tutulum yeri, süresi, tedavisi, laboratuvar değerleri ve 25(OH)D düzeyleri retrospektif olarak önceden hazırlanan formlara kayıt edildi. ÜK hastaları Rachmilewitz endoskopik aktivite indeksine göre 33 remisyon ve 33 aktif olmak üzere iki gruba, Truelove-Witts skorlamasına göre hafif, orta, ağır hastalık olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda, herhangi bir hastalık tanısı olmayan ve son 1 yıl içerisinde 25(OH)D kullanmayan 34 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde, SPSS 23.0 (Statistical Packages for Socia Sciences; SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA) programı kullanıldı. Tüm istatistiksel analiz için, %95 güven aralığında p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: Ulcerative Colitis (UC) is an idiopathic inflammatory condition of the colon. Vitamin D is critical for bone and mineral metabolism and is a hormone-like vitamin that is effective in preventing and treating rickets and osteomalacia. In this study, we aimed to investigate the relationship between Truelove-Witts clinical activity index, endoscopic Rachmilewitz score, inflammatory markers such as CRP, ESR and 25(OH)D levels in IBD patients. Materials and Methods: The study was planned retrospectively. A total of 100 patients who were admitted to Gastroentereology and Internal Medicine outpatient clinics of ÇOMU Health Application and Research Hospital were included in the study. In addition to the demographic data of the patients, the site of involvement, duration, treatment, laboratory values and 25(OH)D levels were recorded retrospectively. UC patients were divided into two groups as 33 remission and 33 active according to Rachmilewitz endoscopic activity index, and three groups as mild, moderate and severe disease according to Truelove-Witts scoring system. Thirty-four patients in the control group who did not have any disease diagnosis and who did not use 25(OH)D in the last 1 year were included in the study. Data obtained from the study SPSS 23.0 (SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA) was used for statistical analysis of the data obtained from the study. For all statistical analysis, p value