Diyabetik nefropatili hastalarda miR-184, miR-98, miR-185, miR-196a-3p ve miR-203 ekspresyon düzeyleri ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of miR-184, miR-98, miR-185, miR-196a-3P and miR-203 expression levels and relationship between disease aktivity in patients with diabetic nephropathy
- Tez No: 613076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı diyabetik nefropati (DN)'si olan tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) hastalarında miR-98, miR-184, miR-185, miR-203 ve miR-196a-3p ekspresyonlarında değişikliklerin olup olmadığını belirlemek ve bu mikroRNA'larda olası değişimlerinin hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimize başvuran 18-65 yaş arası 35 sağlıklı kişi, normoalbuminürili 40 T2DM hastası, mikroalbuminürili 40 T2DM hastası ve makroalbuminürisi olan 35 T2DM hastası alındı. Grupların metabolik laboratuvar parametreleri ölçüldü. Serum VEGF-A ve TGF-ß'nın seviyeleri enzim-linked immunosorbent assay yöntemi ile kantitatif olarak ölçüldü . miRNA ekspresyon düzeyleri Real-time PCR tekniği ile hesaplandı. Bulgular: Makroalbuminüri ve mikroalbuminüri grupları normoalbuminüri ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak yüksek TGF-ß düzeylerine sahipti (herbiri için; p0.05). MiR-196a-3p ekspresyon düzeyleri normoalbuminürik diyabetik grupta sağlıklı kontrol gruba göre down regüleydi. Makroalbuminüri ve mikroalbuminürisi olan diyabetik gruplarda miR-196a-3p ekspresyon düzeyleri normoalbuminürik diyabetik gruba göre upregüleydi (sırasıyla; p=0.001 ve p=0.049). Ayrıca makroalbuminüri grubundaki miR-196a-3p upregülasyonu mikroalbuminüri grubuna göre daha belirgindi (p=0.017).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to determine whether there were changes in miR-98, miR-184, miR-185, miR-203 and miR-196a-3p expressions in type 2 diabetes mellitus (T2DM) patients with diabetic nephropathy (DN) and to evaluate the relationship between possible changes in these microRNAs and disease severity. Matherial and Method: The study included 35 healthy controls, 40 T2DM patients with normoalbuminuria, 40 T2DM patients with microalbuminuria and 35 T2DM patients with macroalbuminuria. Metabolic laboratory parameters of the groups were measured. Levels of VEGF-A and TGF-ß were quantitated by enzyme-linked immunosorbent assay. miRNA expression levels were calculated by Real-time PCR technique. Results: Macroalbuminuria and microalbuminuria groups had significantly higher TGF-ß levels than normoalbuminuria and control groups (for each; p 0.05). MiR-196a-3p expression levels were down-regulated in normoalbuminuric diabetic group compared to healthy control group. In diabetic groups with macroalbuminuria and microalbuminuria, miR-196a-3p expression levels were upregulated compared to normoalbuminuric diabetic group (p = 0.001 and p = 0.049, respectively). Furthermore, miR-196a-3p upregulation in the macroalbuminuria group was more prominent than the microalbuminuria group (p = 0.017).