Üreme çağındaki kronik pelvik ağrısı olan kadınlarda beden imajı ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi: Vaka kontrol çalışması
Determination of body image and depression levels in women with reproductive age chronic pelvic pain: A case control study
  1. Tez No: 613133
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK POTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Üreme çağındaki Kronik Pelvik Ağrısı (KPA) olan kadınlarda beden imajı ve depresif belirti düzeylerinin belirlenmesi amacıyla vaka kontrol çalışması planlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın evrenini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir Eğitim Araştırma Hastanesinin jinekoloji polikliniklerine Temuz – Ekim 2019 tarihleri arasında başvuran kadınlar oluşturmuştur. Örneklemini ise çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan Kronik Pelvik Ağrı (KPA) tanısı almış 115 kadın ile jinekoloji polikliniklerine kontrol amacı ile başvuran 115 kadın (KG) oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Tanılama Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan KPA grubundaki kadınların yaş ortalaması 34,00 ± 7,6, KG'undaki 34,90± 6,96 yıl olarak bulunmuştur. KPA'lı kadınların son altı aydır yaşadıkları pelvik ağrı şiddeti GKÖ'ne göre 7,14±1,71 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: A case control study was planned to determine body image and depressive symptom levels in reproductive women with chronic pelvic pain (CPP). Method: The population of the study consisted of women who applied to the gynecology outpatient clinics of a Training and Research Hospital of Istanbul Local Health Authority between July - October 2019. The sample consisted of 115 women diagnosed with chronic pelvic pain (CPP) who met the criteria for participation in the study and 115 women (CG) who applied to gynecology outpatient clinics for control purposes. Diagnostic data, Visual Analog Scale (VAS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSE), Beck Depression Inventory (BDI) and Body Cathexis Scale (BCS) were used as data collection tools. Results: The mean age of the women in CPP group was 34,00 ± 7,6 years and 34,90± 6,96 years in CG. The severity of pelvic pain according to VAS experienced by CPP group for the last six months was 7,13 ± 1,71.