Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinin sağlam çocuk izlemi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level Ondokuz Mayis University Faculty of last year Medical student about well child monitoring
  1. Tez No: 613138
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada son sınıf tıp öğrencilerinin sağlam çocuk izlemi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve eğitim ihtiyaçlarının saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışmaya 01.02.2018 ile 01.09.2019 tarihleri arasında eğitim gören 145 son sınıf tıp öğrencisi katılmıştır. Sistematik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Ankette yaş, cinsiyet, medeni durum, pediatri stajı alma durumu ve sağlam çocuk izlemi ile ilgili 21 adet bilgi değerlendiren soru bulunmaktadır. Bulgular: Çalışmaya 80'i (%55,2) kadın, 65'i (%44,8) erkek olmak üzere toplam 145 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 24,2±1,36 yıl idi. 86'sı (%59,3) pediatri stajını yapmış, 56'sı (%40,7) henüz pediatri stajını yapmamıştı. Bilgi düzeyini ölçmeye yönelik olan 21 sorunun toplam puanı 21 olarak değerlendirildi. Katılımcılar ortalama 7,32±2,63 puan aldı. Cinsiyet, medeni durum ve pediatri stajı yapma ile sağlam çocuk izlemi hakkındaki bilgi düzeyleri arasında istatistiksel bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Katılımcılar sağlam çocuk izlemi ile ilgili bilgi sorularının ortalama olarak sadece üçte birini biliyordu ve tam puan alan yoktu. Ayrıca pediatri stajı yapmak ile de ortalama puanlarda bir artış görülmedi. Sağlam çocuk izlemi ile ilgili eğitim ihtiyacının olduğu net olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the level of knowledge of the last year medical students about well child monitoring and to determine their educational needs. Method: 145 last year medical students from 01.02.2018 to 01.09.2019 participated this descriptive study. Systematic sampling method was used. Questionnaire form was used to collect data. The questionnaire includes 21 questions evaluating information about well child monitoring and age, gender, marital status, pediatric internship status. Results: A total of 145 people, 80 women (55.2%) and 65 men (%44,8) participated in study. The mean age of the participants was 24,2±1,36 years. 86 (%59,3) of them completed their internship in pediatrics, 56 (%40,7) of them did not do pediatrics internship yet. The total score of 21 questions aimed to measure the level of knowledge was evaluated as 21. The mean score of the participants was 7.32 ± 2.63. There was no statistically significant difference between gender, marital status and internship in pediatric and knowledge about well child monitoring. Conclusıon: On average, the participants knew only one third of the information questions about well child monitoring and did not receive a full score. In addition, there was no increase in average scores with internship in pediatrics. It is clearly demonstrated that there is a need for education regarding well child monitoring.