İntörn doktorların kan basıncı ölçüm tutumları anket değerlendirmesi
Survey evalution about blood pressure measurement attitudes of intern doctors
- Tez No: 707602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda üniversitemiz son sınıf öğrencilerinin mezun olurken, daha önceki yıllarda eğitimini almış oldukları kan basıncı ölçüm basamaklarını kılavuzlara uygun olarak gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini anket yoluyla değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı intörn doktorları çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcılara kan basıncının doğru ölçümüyle ilgili online anket üzerinden sorular yöneltilmiştir. Anketimizde kan basıncı ölçüm basamaklarını değerlendiren 21 soru bulunmaktaydı. Cevapların kılavuzlara uygunluğuna göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Anketimize katılan intörn doktorların 174'ü kadın 141'i erkekti. Katılıcımların iki yüz yedisini 2021 mezunları 108'ini 2022 tarihinde mezun olacak doktor adayları oluşturuyordu. Katılımcılardan %69,2'sinin aneroid cihaz kullanımını tercih ettiğini, %92,1'inin otururken sırtını destekleyerek ve bacak bacak üstüne atmadan oturması gerektiğini saptadık. Ölçüm sırasında %76,8'inin sfingomanometreyi nereye yerleştireceğini bildiğini, %76,2'sinin sfingomanometreyi hangi düzeye şişirmesi gerektiğini ve %74'ünün manşonu indirme hızının 2-3 mm Hg/sn olması gerektiğini biliyordu. Diğer taraftan %55,2'sinin ölçtüğü değeri kaydederken en yakın çift sayılar şeklinde kaydedeceğini biliyor olduğunu saptadık. Ancak tüm basamakları doğru cevaplayan yalnızca bir kişinin olduğunu belirledik. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda doktor adaylarının çoğunun kan basıncı ölçüm basamaklarında genel olarak kılavuzlara uygun şekilde cevaplar verdiğini görmüş olmak ile birlikte tüm soruları doğru yanıtlayarak kan basıncı ölçüm basamaklarını eksiksiz bilen sadece bir kişinin olduğunu saptadık. Doktor adaylarında kan basıncı ölçümünde hataları olduğunu tespit ettik. Düzenli aralıklarla kan basıncı ölçümü için eğitimlerin tekrarlanarak bilgi ve beceri düzeyinin artırıldığı bilindiğinden çalışmamız bu konudaki düzenleyici/iyileştirici faaliyetlere ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate with a questionnaire whether the senior students of our university, while graduating, perform the blood pressure measurement steps they had received in previous years in accordance with the guidelines. Materials and Method: Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine 2020-2021 and 2021-2022 academic year interns were included in the study. In the study, questions were asked to the participants through an online questionnaire about the correct measurement of blood pressure. The answers were evaluated according to their compliance with the guidelines. Results: Of the intern doctors who participated in our survey, 174 were female and 141 were male. Two hundred and seven of the participants consisted of 2021 graduates, 108 of them doctor candidates who will graduate in 2022. We found that 69,2% of the participants preferred the use of an aneroid device, and 92,1% of them should sit with their back supported and without crossing their legs. During the measurement, 76,8% knew where to place the sphygmomanometer, 76.2% knew what level to inflate the sphygmomanometer, and 74% knew that the cuff lowering rate should be 2-3 mm Hg/sec. On the other hand, we found that 55,2% knew that when recording the measured value, they would record it as the nearest even numbers. However, we determined that there was only one person who answered all the steps correctly. Discussion and Conclusion: In our study, although we saw that most of the doctor candidates gave answers in accordance with the guidelines in blood pressure measurement steps in general, there was only one person who knew the blood pressure measurement steps completely by answering all the questions correctly. We found that doctor candidates had errors in blood pressure measurement. Since it is known that the level of knowledge and skill is increased by repeating the trainings for blood pressure measurement at regular intervals, our study can shed light on the regulatory/remedial activities in this regard.