Tıp fakültesi 6.sınıf öğrencilerinin aile hekimliği ile ilgili düşünceleri ve mezuniyet öncesi tıp eğitiminde aile hekimliği stajının yerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 272350
  2. Yazar: ÖMER FARUK YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Family Medicine, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Tıp Fakültesi öğrencilerinin birinci basamak algısının ve burada çalışma isteğinin iyileştirilmesi için tıp eğitimindeki mezuniyet öncesi müfredatın iyileştirilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmayla tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin aile hekimliği disiplini ile ilgili bilgi ve algı düzeylerini belirlemeyi, mezuniyet öncesi tıp eğitimi müfredatında aile hekimliği stajının yeri ve önemini, öğrencilerin birinci basamağa yaklaşımını, aile hekimliği kariyerine olan ilgilerini ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık.Materyal ve Metod: 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde okuyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri, yapılandırılmış bir anket formunu doldurmuşlar, veriler SPSS 17.0 istatistik programına aktarılmış, sayı ve yüzde olarak değerlendirilmiş, istatistiksel açıdan anlamlılık düzeyi ki-kare testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is extremely important to improve the undergraduate medical education curriculum in order to improve medicine faculty students? primary care perception and their wishes to work at primary healthcare services. With this study, we aimed to determine the final year students? knowledge and perception level related to family practice discipline and to evaluate the place and importance of family practice clerkship in the undergraduate medical education curriculum, the students? attitudes to primary care, their interest for family practice and the factors affecting this.Material and Method: Last year students who were studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Atatürk University Faculty of Medicine, Gülhane Military Medical Academy during the 2009-2010 Academic Year and who accepted to participate in the study completed a structured questionnaire. The data were transferred to SPSS 17.0 statistical program, they were evaluated as numbers and percentages and their statistical significance values were analyzed by chi-square test.