Türkiye'de özelleştirme uygulamalarının çimento sektörü çerçevesinde değerlendirilmesi
An Evaluation of privatization applications in the framework of cement sector
  1. Tez No: 63720
  2. Yazar: SİBEL KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Kamu İktisadi Teşebbüsleri, XX. yüzyılın ikinci çeyreğinin başlarında, yeni kurulan ulusal devletlerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve gelişmiş ekonomilerin karşılaştıkları bunalımdan kurtulmalarını sağlayacak bir araç olarak gündeme gelmiştir. Kuruluşlarından bu yana istihdam sağlamak, özel sermaye birikimine katkıda bulunmak, gelir dağılımını düzenlemek gibi pek çok işlevi yerine getiren KİT'lere, 1970'lerin ortalarında yaşanan ekonomik bunalımın ardından, tekel gücü oluşturdukları, ekonomiye yük oldukları, kaynakların etkin dağılımını engelledikleri yönünde eleştiriler getirilmiştir. Ülke ekonomisi üzerinde çok önemli etkileri olan özelleştirme programı, 1980'lerin ortalarından itibaren Türkiye'de de uygulanmaya başlamıştır. Ağırlıklı olarak çimento sektörüne yönelik olan özelleştirme faaliyetleri; Afyon, Ankara, Balıkesir, Söke ve Pmarhisar çimento fabrikalarının 1989 yılında Fransız şirketi Societe Ciments des Francais'e toplam 105 Milyon ABD Doları bedelle satılmasıyla başlamıştır. Çimento sektöründe, özelleştirme öncesi ve sonrası dönemler ayrımında karşılaştırma yapıldığında, çalışan kişi başına klinker üretimi ve kapasite kullanım oranında artış, yakıt, enerji tüketimindeki tasarrufun yanı sıra istihdam ve kişi başına ortalama ücret ödemeleri artış hızında düşüş gözlemlenmektedir. Günümüzde de devam eden özelleştirmenin, toplumun bütününü ilgilendiren ve farklı kesimleri farklı boyutlarda etkileyen bir uygulama olması nedeniyle, konuya çeşitli yaklaşımlar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the second quarter of the Twentieth Century, State Economic Enterprises were established in order to satisfy the economic necessities of the new countries and bring an end to the economic crisis faced by the developed countries. SEE's, which provided an increase in the labour force, special capital movements and better income distribution up to the economic crisis in the mid 1970s, were criticized that they were acting as monopoly, preventing the economic growth and efficient allocation of resources. Having significant effects on the Turkish economy, the privatization programme has been implemented since the mid 1980s. Privatization programme in the cement industry has begun with the privatization of 5 factories (Afyon, Ankara, Balıkesir, Söke, Pınarhisar), which have been sold to a French firm (Societe Ciments des Francais) to the extent of $105 Million in 1989. By the comparison of the data related to the periods before and after the implementation of the privatization programme, an increase in the production of clinker per capita and capacity using rate, savings in the consumption of fuel and energy, but a decrease in the labour force and increasing rate of average wages per capita are observed. As the privatization programme, which is currently going on in Turkey, effects the different sides of society in different ways, there are many kinds of approaches to the subject.