Анализ отношений между республиканским и региональным бюджетом
Kırgızistanda devlet bütçesi ile yerel yönetim bütçeleri arasındaki ilişkilerin analizi
- Tez No: 613191
- Danışmanlar: DR. TURUSBEK ASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
The inter budget relationship that was subject to change after complicated reforms in Kyrgyzstan are characterized by expenditure competence limitation in budget process between state authorities; income distribution between budget system stage; the interrelationship appeared after re-distribution of higher stage budget with lower stage budget. The inter budget relationship take an important place in state budget system and it is one of the most essential instrument in economical and social management. The measurements by government for the economic development in our country for the first time are devoted to problems related to budget. In other words, inequity between income and expenditures are investigated. Especially this situation is important in the local budget. The local authorities have not enough means for services. It is possible to suppose that laws accepted after reforms were not able to build the mechanisms which could guarantee the financial independence of local self-management. That's why this master thesis is to discuss the reasons and significance of serious problems related with inter budget relationship and tries to make suggestions for solution of these problems
Özet (Çeviri)
Kırgızistan'da yapılan reformlar sonucunda yönetimler arası iliĢkiler; kamu harcamalar sınırı, mali paylaĢım ve merkezi yönetimin yerel yönetimlere ayırdığı kaynaklar ile sağlanmaktadır. Yönetimler arası iliĢkiler ülkenin bütçe sisteminde önemli bir yere sahip olarak ekonomik ve sosyal yönetimde en önemli unsur olarak sayılır. Ülkede ekonomik kalkınma için hükümetin yaptığı bütün faaliyetler bütçe ile ilgili problemlerle ortaya çıkmaktadır. Diğer bir değiĢle harcamalar ile gelirler arasında açıklık vardır ve yerel bütçeler de önemli rolü oynamaktadır. Mahalli idareler kendi faaliyetlerinde veya hizmet sunmada yeterli bir düzeydeki gelire sahip değildirler. Reformlar sonucunda kabul edilen kanunların, mahalli idarelerin kendi finansmanını sağlayacak düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle çalıĢmamda Kırgızistandaki bütçeler arası iliĢkiler ile ilgili problemleri ve nedenlerini araĢtırarak bu problemleri çözmek için önerileri ortaya koymaya gayret gösterdim.