Dizi laser diyotların potansiyel endüstriyel uygulamaları
Potential industrial applications of line laser diodes
  1. Tez No: 613207
  2. Yazar: BATTAL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sanayi devrimi beraberinde dünya nüfusundaki üstel artış, kişi başına düşen enerji ve kaynak kullanımı ihtiyacının günbegün yükselmesi, gelişen teknoloji; kaynak kullanımının yeniden değerlendirilmesi ve endüstriyel üretim tekniklerinin gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Endüstriyel dünyada hergün bir yeniliğin baş gösterdiği Endüstri 4.0 konsepti kapsamında otomasyon sistemleri de değişmekte ve gelişmektedir. Otomasyon sistemleri dahilinde son yıllarda görüntü işleme teknolojilerinde yaşanan önemli gelişmeler konvansiyonel görüntü algılama sistemlerinin kullanım alanını da genişletmiştir. CCD (Charge Coupled Device) ve CMOS (Complementary Metal Oxide) sensörlerin üretim sürecindeki teknolojik ilerlemeler bu alandaki esnekliği daha da artırmıştır. Bununla birlikte bu sensörler özel ışık kaynakları ile kullanılarak yeni tipte algılama metotları da geliştirilmektedir. Bu çalışmada, ışık kaynağı olarak yarıiletken lazer üreteci kullanılan bir lazer sensörden çıkan ışık, cisimlerin yüzeyinden yansıtılarak entegre bir CMOS sensörü ile okunmakta ve bilgisayar ortamındaki bir dosyaya nokta bulutu şeklinde yazılmaktadır. Daha sonra bu nokta bulutu doyası MATLAB ortamında işlenerek nesnenin görsel bir imajı elde edilmektedir. Elde edilen bu görsel üzerinde yorumlar yapılmakta ve bu yapının geliştirilmesi için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, the world has begun changing rapidly due to the exponential population growth of human kind. Together with the population growth and technological developments; human demands changed, as well. Thus, the industrial production methods are in reconsideration and rejuvenation in terms of resources usage and process methodology, day by day. In parallel with daily technological development within Industry 4.0 concept, automation methodolgy and systems are changing and developing gradually. In recent years, the technological development in the image processing applications has resulted widespread use of imaging based sensing systems. The technological development resulting from the flexibility of the usage of CCD (Charge Coupled Device) and CMOS (Complementary Metal Oxide) imagers has increased the application varieties and the fields of usage. However, those image sensors are widely available to be used with some certain light sources and this may result in new sensing methodologies. Throughout this study, a laser sensor which is basically a combination of a semiconductor laser light source and a CMOS imager is lasing, and the light reflecting from the object is captured by the imager. The regarding data is written into a point-cloud format text file. Once getting the point-cloud data into a file, the file is processed by a MATLAB script to get a figure of the point-cloud showing a virtual copy of the target object. The virtual image is being analysed and comments are made to propose new methods to improve the system.