Yeni N-karboksi sülfonamit türevi ligand ve bazı metal komplekslerin sentezi
Synthesis of new n-carboxy sulfonamide derivated ligand and some metal complexes
- Tez No: 613218
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, daha önce literatürde verildiği üzere, 4-benzoil-5-fenil-2,3-furandion bileşiğinin etilüretan ile tepkimesinden çıkış maddesi olarak kullanılan dibenzoilasetikasit-N-karboksietilamid elde edilmiştir. Bu bileşiğin sülfonamit ile reaksiyonundan ligand olarak kullanılan 2,2-Dibenzoil-N-(4-sulfamoilfenil)-asetamid bileşiği sentezlenmiştir. Tez kapsamında sentezlenen bu ligandın yanı sıra Cu(II), Fe(II), Co(II) ve Ni(II) geçiş metal tuzlarının reaksiyonundan yeni metal kompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT IR, 13C ve 1H NMR ve gibi spektroskopik yöntemlerle belirlenmiştir. Bileşiklerin yapılarının belirlenmesinde spektroskopik tekniklerin dışında ayrıca elemental analiz (C,H,N,S) ve TGA/DTA tekniği de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dibenzoylaceticacid-N-carboxyethylamide, which used as output substance, was obtained from the reaction of 4-benzoyl-5-phenyl-2,3-furandione with ethylurethane as reported in the literature. 2,2-Dibenzoil-N-( 4-(N-sulfamoilphenyl-acetamid has been prepared from the reaction of sulfonamide with output substance. New metal complexes have been synthesized from the reaction of transition metal salts of Cu (II), Fe (II), Co (II) and Ni (II) the synthesized ligand in the thesis. The structures of synthesized compounds were determined using methods such as UV-Vis, FT IR, ¹H and 13C NMR analysis. In addition to spectroscopy techniques, the elemental analyses technique (C,H,N,S) also used for determination of the tructure of compounds was used. And the TGA/DTA method has also been used.