Kişi-iş uyumu ve dönüşümcü liderliğin çalışanların öz-yeterlilik algısı üzerindeki etkisi
The effects of person-job fit and transformational leadership on employees' self-efficacy perceptions
- Tez No: 613217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı kişi-iş uyumunun ve dönüşümcü liderliğin çalışanların öz-yeterlilik algısı üzerindeki etkisini belirlemektir. Kişi-çevre uyumu ve sosyal mübadele teorisi kapsamında geliştirilen araştırma modelinde kişi-iş uyumu ve dönüşümcü liderlik algısı bağımsız değişken, çalışanların öz-yeterlilik algıları ise bağımlı değişken rolündedir. Alanyazın incelendiğinde, dönüşümcü liderliğin öz-yeterlilik algısı üzerindeki etkisini ele alan araştırmaların olduğu görülmektedir. Hem kişi-iş uyumunun hem de dönüşümcü liderliğin çalışanların öz-yeterlilik algısı üzerindeki etkisinin birlikte değerlendirilmesi bu araştırmanın özgün tarafını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da hizmet sektöründe aktif olarak çalışanlar oluştururken, örneklemini ise 164 beyaz yakalı ve 53 mavi yakalı olmak üzere toplam 217 aktif çalışan oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Şubat-Mart 2019 aylarında, kolayda örnekleme yöntemi ile anket uygulaması yapılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile SPSS programında yapılan istatistiki analizler sonucunda kişi-iş uyumunun ve dönüşümcü liderliğin çalışanların öz-yeterlilik algısı üzerinde anlamlı düzeyde ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür. İki değişken kıyaslandığında kişi-iş uyumunun çalışanın öz-yeterlilik algısının oluşmasında dönüşümcü liderlikten daha etkili olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda gelecek araştırmacılar, uygulayıcılar ve yöneticilere çeşitli önerilerle birlikte çalışmanın kısıtları sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kişi-İş Uyumu, Dönüşümcü Liderlik, Öz-Yeterlilik
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of person-job fit and transformational leadership on employees' self-efficacy perception. In the research model developed within the framework of person-environment fit theory and social exchange theory. The perception of person-job fit and transformational leadership plays as independent variables, while self-efficacy perception is the dependent variable. When literature examined, there are some researches on the effect of transformational leadership on self-efficacy perception. The original aspect of this research is the evaluation of the effect of both person-job fit and transformational leadership on employees' self-efficacy perception simultaneously. The research population is composed of those actively working in the service sector in Istanbul. The sample, determined via a convenient sampling method, consists of 217 employees, 164 white-collar and 53 blue-collar. The data was collected using a survey carried out between February-March 2019. Findings show that person-job fit and transformational leadership perceptions have a significant and positive effect on employees' self-efficacy perceptions. More clearly, the positive effect of person-job fit on employees' self-efficacy stronger than the transformational leadership perception. Managerial and further research directions, as well as limitations, are also provided. KEY WORDS: Person-Job Fit, Transformational Leadership, Self-Efficacy