Integration of industrial heritage areas into the city through urban design: Tthe case of Sumerbank Nazilli textile factory campus
Sanayi miras alanlarının kentsel tasarım yoluyla kentle bütünleşmesi: Sümerbank Nazilli basma fabrikası yerleşkesi
  1. Tez No: 613238
  2. Yazar: ATIF EMRE BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
20. yüzyılın başları Türkiye'de devrim olarak nitelendirilebilecek bir modernizasyon dönemidir. Bu dönemde mekanın ve toplumun dönüşümü genç Türkiye Cumhuriyetinin temel hedefleridir. Bu bağlamda devletçilik prensibi ile ülkemizin pek çok yerinde sanayi alanları kurulmaya başlanmıştır. Günümüze gelindiğinde, bu endüstriyel tesislerin bir kısmı, üretim kalıplarındaki değişim, yeni teknolojik gelişmeler ve verimlilikteki azalma gibi nedenlerden dolayı kapatılmıştır. Günümüzde aktif olarak kullanılmayan bu terkedilmiş sanayi alanları fiziksel bileşenleri ve altyapıları birçok yönden şehirlerimizin kentsel formlarının geleceği açısından önemlidir. Bu tesislerin kentlerde nasıl korunabileceğini ve yeniden kullanılabileceğini anlamak ve sonuç çıkarmak için, öncelikle geçmişte şehirlerin mekansal ve sosyal yaşamından nasıl etkilendiğini analiz etmek önemlidir. Bu alanların kimlikleri ile Türkiye'nin kentleşme süreci arasında ilişki olduğu iddia edilebilir. Sümerbank fabrikaları, kentlerin mekânsal ve sosyal yaşamını önemli ölçüde etkileyen bu tesislerin arasında yer almaktadır. Bu tezde, Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası endüstriyel miras ve kayıp mekan kavramları ile kentsel tasarımın üç teorisi olan şekil-zemin (figüre-ground), bağlantı (linkage) ve yer (place) teorileri çerçevesinde incelenecektir. Ayrıca, kentsel tasarım yaklaşımlarıyla korunarak nasıl kentsel bağlamla bütünleştirileceğinin yolları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The early 20th century was a modernization period in Turkey, which can be described as a revolution. In this era, transformation of space and society were the main aims of the young Turkish Republic. In this regard industrial facilities were constructed across the country in terms of the principles of statism. Coming to the present day, some of these industrial facilities were closed due to reasons such as change in production patterns, new technological developments and the decrease in productivity. These derelict industrial areas with their physical components and infrastructures, which are not actively used today, are important for the future of urban forms of our cities in many aspects. So as to understand and infer on how they can be conserved and reutilized in cities, first of all, it is important to analyze how those facilities affected on the spatial and social life of cities in past. It can be claimed that there is a relationship between their identities and urbanization process in Turkey. The Sümerbank factories are among these facilities, which remarkably impacted on the spatial and social life of cities. In this thesis, Sümerbank Nazilli Textile Factory will be examined within the framework of the concepts of lost space and industrial heritage, as well as three theories of urban design, namely; figure-ground, linkage and place theories. In addition, ways of how to integrate it with urban context by protecting it with urban design approaches will be explored.