Meme kanserli hastalarda mobil uygulama ile semptom izlem sürecinin semptom kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the mobile application-based symptom monitoring process on the symptom control and quality of life in breast cancer patients
  1. Tez No: 613247
  2. Yazar: ELİF SÖZERİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, meme kanserli hastalarda mobil uygulama ile semptom izlem sürecinin semptom kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini bir üniversite hastanesinin ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran 57 hasta oluşturmuştur (müdahale grubu (n=28), kontrol grubu (n=29)). Veri toplama araçları olarak, Hasta Tanıtıcı Bilgiler Formu, ECOG Performans Skalası, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), EORTC QLQ- C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve QLQ-BR23 Modülü kullanılmıştır. Verilerin analizinde ki kare, Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Müdahale grubundaki hastalar, Msemptom ile, kemoterapi aldıkları ilk günden başlayıp, kemoterapi sonrası 15. güne kadar semptom raporlamıştır. Hastaların günlük semptom raporlarının değerlendirilmesi sonrası, orta şiddetli/şiddetli/çok şiddetli olarak bildirilen semptomlara yönelik, yapmaları gereken uygulamalar kısa mesaj ile hastalara gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effect of the mobile application based symptom monitoring process on the symptom control and quality of life in breast cancer patients, the research was conducted as a randomized controlled trial study. The research sample consisted of 57 patients who applied to an outpatient chemotherapy unit of a university hospital (intervention group (n = 28), control group (n = 29)). As data collection tools, the followings are used: the Patient Descriptive Information Form, ECOG Performance Status Scale, Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS), EORTC QLQ- C30 quality of life questionnaire and QLQ-BR23 Module. The Chi square in the analysis of data is used as Mann Whitney U and Wilcoxon tests. The patients in the intervention group have reported symptoms starting from the first day when they receive chemotherapy with Msemptom and until the 15th day after chemotherapy. After evaluation of the daily symptom reports of the patients, the applications that the patients should do for the symptoms reported as moderate / severe / very severe symptoms, were sent to them via a text message.