Sık görülen değişken immün yetmezlikli hastalarda b lenfosit alt grupları ve klinik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of b lymphocyte subgroups and clinical properties in common vari̇able immune immunodeficiency patients
  1. Tez No: 613333
  2. Yazar: ERMAN ÇİLSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ÖZDEN SANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sık görülen değişken immün yetmezlik (CVID), immünglobulin ve antikor üretiminde yetersizlik, tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlarla karakterize, moleküler ve genetik temeli tam olarak aydınlatılamamış, heterojen bir hastalık grubudur. CVID'li hastalar enfeksiyonlar dışında otoimmün hastalıklar, hepatit, granülomatöz lezyonlar, gastrointestinal ve pulmoner hastalıklar, ve çeşitli malignitelerle de karşımıza çıkmaktadır. CVID, B lenfosit terminal diferansiasyonunda ve fonksiyonlarındaki bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda hastaların %15'inde B lenfosit gelişim basamaklarında rol oynayan 4 farklı molekülde defekt bulunduğu gösterilmiştir. CVID altta yatan moleküler defektler yanında, B lenfosit alt gruplarına göre de sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda farklı grupların yaptığı Freiburg, Paris ve Euro sınıflandırmaları mevcuttur. Ülkemizde CVID'li hastalarda B lenfosit alt grupları ile ilgili yapılmış bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Pediatrik İmmünoloji Ünitesinde, 1982-2010 tarihleri arasında tanı alan 20 CVID'li hasta ve 20 sağlıklı kontrolde B lenfosit alt grupları çalışılmış ve hastalar çeşitli klinik ve immünolojik yönleriyle değerlendirilmiş, B lenfosit alt grupları ile çeşitli özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Hastalarda B lenfosit alt gruplarından smBL (switched memory B hücre)'lerin total ve B lenfositlere oranı kontrollere göre literatürdekine benzer olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Marjinal B lenfositlerin total B lenfositlere oranı ise kontrollere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş olup, bu konuda literatürdeki sonuçlar çelişkilidir. B lenfosit alt grupları ile hastaların klinik özellikleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde yalnızca bronşiektazi ile smBL ve marjinal B lenfosit düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Hastaları B lenfosit alt gruplarına göre daha önce yayınlanan sınıflandırmalara göre gruplandırdığımızda, dağılımın Freiburg sınıflaması için daha önce yapılan çalışmalardaki dağılıma benzer olduğu, Paris sınıflamasına göre yapılan çalışmalardaki dağılıma göre ise önemli düzeyde farklı olduğu bulunmuştur. Daha önceki çalışma sonuçları ile bizim çalışma sonuçlarımız arasındaki farkların nedeni çalışmamızdaki hasta sayısının az olması yanında bizim toplumumuzda diğer immün yetmezliklerdeki gibi altta yatan defektlerin daha farklı olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Common variable immunodeficiency (CVID) is a heterogenic disease group whose molecular and genetic structure cannot be clearly determined, and it is characterized by frequently repeated bacterial infections and insufficient production of immunoglobulin and antibodies. Apart from infections, autoimmune diseases, hepatitis, granulomatous infiltrations, gastrointestinal and pulmonary diseases and different kinds of malignity can be seen on CVID patients. CVID appears depending on functional deficiency on B lymphocyte terminal differentiation. Studies showed that 15% of patients has a defect on 4 different molecules which play role on lymphocyte development. CVID can be classified according to molecular defects or B lymphocytes sub-groups. About this issue, different working groups generated different classifications such as Freiburg, Paris and Euro. In our country, a study about B-lymphocytes sub-groups of CVID patients does not exist. In this study, B-lymphocytes sub-groups of 20 CVID patients diagnosed between 1982 -2010 and 20 healthy controls are studied in Pediatrics Immunology Department of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital and relationship between B lymphocyte sub-groups and their different specifications investigated. It is observed that similar to literature, rate of smBL(switched memory B cell) to total B lymphocytes is significantly low. On the other hand, rate of marginal B lymphocytes to total B lymphocytes is significantly high comparing to control group. This result is paradoxical comparing literature. While evaluating relationship between B lymphocyte sub-groups and clinical parameters of patients, it is found that a significant relationship exist only between bronchiectasis and SmBL and marginal B lymphocyte levels. If patients are classified according to previously issued classification, it could be observed that distribution is similar to previous studies for Freiburg classification however, it is considerably different from Paris classification. This difference may appear because of low number of patients of our study and also, the result may be effected by different defects specific to our community .