Perkütan yolla kapatılmış sekundum atrial septal defektlerde, defekt genişleme miktarının ve oranının yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi ve defekt çapı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between defect enlargement amount, ratio and sex, body mass index, defect size in percutaneously closed secundum atrial septal defects
- Tez No: 613334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT KIRMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sekundum atrial septal defektlerin perkutan yöntem ile tedavisi kırk yıla yakın bir süredir başarı ile gerçekleştirilmektedir. Balon ile genişletme (balon sizing) uzun yıllar cihaz boyutunu belirlemede temel metod olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda çıkan yayınlar balon genişletme metodunu kullanmaksızın cihaz boyutunun başarılı bir şekilde belirlenebileceğini göstermiştir. Operatörler tecrübelerine göre defektin genişleme miktarını öngörerek cihaz seçimi yapmaktadır- lar.Seçim kriterleri nispeten gözlemsel ve kişisel tecrübelere dayanmaktadır. Çalışmamızın amacı yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi ve defekt çapı gibi değişkenlerin balon ölçümü sonucu takılmış cihazlarla olan ilişkilerini değerlendirmektir. Yöntem: 2011-2012 yıllarında Cardio-O-Fix cihazı ile ASD kapama yapılan hastalar geriye dönük olarak taranmıştır. Cihaz boyutuna ve TEE ile ölçülen maksimum defekt çapına ulaşılabilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Genişleme miktarı = cihaz boyutu – defekt çapı ve genişleme oranı = genişleme miktarı / defekt çapı hesaplanıştır. Her iki ölçümün yaş ,cinsiyet, beden kitle indeksi ve defekt çapı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Genişleme miktarı 5,2 ± 3,6 mm ve genişleme oranı % 39,3 ± 31,5'dır. Genişleme miktarı ve oranı cinsiyetler arasında anlamlı farklılık göstermemektedir. (p:0,80, p:0,43) Genişleme miktarı ve oranı ile beden kitle indeksi arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir.(p:0,77, p:0,99) Genişleme miktarı ve oranı ile defekt çapı arasında da anlamlı ilşki bulunmamıştır.(p:0,31, p:0,05) Genişleme miktarı ve oranı yaş ile korele değildir.(p:0,97, p:0,64) Ancak 40 yaş sınır alınarak yapılan iki subgrup arasında anlamlı fark vardır ve genişleme oranı 40 yaş üstü grupta belirgin olarak daha azdır.(p:0,03) Bununla birlikte her iki subgrup arasında genişleme miktarında farklılık izlenmemiştir.(p:0,11) Seçilen cihaz boyutu defekt çapı ile iyi koreledir. (Cihaz boyutu = 1,1177 x TEE defekt çapı + 3,5297, R=0,84 ; p < 0,01) Sonuç: Çalışmamızda atrial septal defekt genişleme miktarı ve oranının, yaş, cinsiyet ,beden kitle indeksi ve defekt çapı ile korele olmadığını ortaya koyduk. Ancak 40 yaş üstü hastalarda genişleme oranı , 40 yaş altı hastalara göre belirgin olarak daha azdır.Cihaz boyutu, TEE ile ölçülen maksimum defekt çapı ile iyi korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Percutaneous treatment of secundum atrial defects has been performed for about forty years. Balloon sizing remains the main technique for determining occluder device size for atrial septal defects (ASDs). New evidence has proposed that an accurate estimation of device size could be possible without using the balloon technique. Operators have predicted the amount of possible enlargement depending on their experiences. Thus, selection criteria have mostly relied on personal observations and experiences. The objective of this study was to determine the relationship between age, sex, defect size, and deployed device size based on the balloon technique. METHOD: Patients who underwent percutaneous ASD closure with a Cardi-O-Fix occluder between 2011 and 2012 were retrospectively evaluated. Patients whose maximum defect size and device size were available were included. Enlargement amount (EA) (device size-defect size) and enlargement ratio (ER) (EA/defect size) were calculated. The relationship between these 2 calculations and age, sex, and defect size were analyzed. RESULTS: EA and ER were 5.2±3.6 mm (min: 0, max: 15, median: 5) and 39.3%±31.5% (min: 0, max: 125, median: 32), respectively. EA and ER did not differ between genders (p=0.800; p=0.430). EA and ER were not correlated with maximum defect size (p=0.310; p=0.050). EA and ER showed no correlation with age (p=0.970; p=0.640). However, when patients were dichotomized based on age 40, ER was significantly lower in older group (p=0.030). Unexpectedly, no difference was observed between the 2 groups in terms of EA (p=0.110).