Fe3O4@SiO2@aminometilfosfin-Ru(ıı) ve Ni(II) komplekslerinin sentezi: D-sorbitol eldesinde katalitik özelliklerinin incelenmesi
Fe3O4@SiO2@aminometilfosfine-Ru(II) and Ni(II) synthesis of complexesand D-sorbitol investigation of catalytic properties
- Tez No: 613341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Food Engineering, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, mıknatısla kolaylıkla ayrılıp tekrar tekrar kullanılabilecek, zor reaksiyon şartlarında bile kararlı, verimli ve seçici manyetik nano-ligand-Ru(II) kompleks katalizörlerin elde edilmesi amaçlandı. Fe3O4@SiO2(CH2)3N(CH2PPh2)2 ve Fe3O4@SiO2(CH2)3NHArN(CH2PPh2)2 tipi ligantlar daha önceki yayınımızda kullandığımız metot ile sentezlenmiştir. Bu ligantların Ru(II) ve Ni(II) kompleksleri yeni olarar sentezlenmiş ve SEM, EDX, TEM, FT-IR, TGA ve Elemental Analiz gibi teknikler ile karakterize edilmiştir. Sorbitol, glikozun hidrojenasyonu veya transfer hidrojenasyonu ile elde edilebilen bir şeker alkolüdür. Dünya genelinde, D-glikozun katalitik hidrojenasyonu ile ortalama yılda 700.000 ton civarında üretilmektedir. Birçok unlu mamüllerde, şekerleme ve sakız ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada elde edilen Ru(II) ve Ni(II) komplekslerinin katalitik özellikleri; D-glikozdan transfer hidrojenasyon reaksiyonu ile D-Sorbitolelde edilmesinde incelendi. Özellikle Ru(II) komplekslerinin % 97 nin üzerinde dönüşüm ve % 90 ın üzerinde seçicilikile çok etkili katalizörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimedto synthesis of the nano-ligand-Ru(II) complex catalysts which are easily separable as magnetically and repeatedly usable, selective and stable even under severe reaction conditions. Fe3O4@SiO2(CH2)3N(CH2PPh2)2 ve Fe3O4@SiO2(CH2)3NHArN(CH2PPh2)2 type lignads were synthesized according to the our previous published method. The novel Ru(II) and Ni(II) complexes of these ligands were synthesized and charecterized with SEM, EDX, TEM, FT-IR, TGA and elemental analysis techniques. D-sorbitol a natural carbonydrate alchol can be synthesized from D-glucose with the catalytic transfer hydrogenation reaction. D-sorbitol is produced about 700.000 tons in the World. It is used in many products such as baked and confectionery and chewing gums. In this study, the catalytic properties of the obtained Ru(II) and Ni(II) complexes were investigated in the catalytic transfer hydrogenation of D-glucose to D-sorbitol reaction. Especially, it was found that Ru(II) complexes were very active catalysts with over 97 % converisons and over 90 % selectivities.