Environmental sustainability for selected packaging wastes
Seçilmiş ambalaj atıkları için çevresel sürdürülebilirlik
  1. Tez No: 613362
  2. Yazar: ASUDE PELİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hızlı üretim ve tüketim, son yıllarda atık üretiminde artışa neden olmuştur. Eurostat'a göre (2018) belediye katı atıklarının %19'u ambalaj atıklarından oluşmaktadır. Ambalaj atıkları ile ilgili çevresel etkileri hem üretim hem de bertaraf safhalarında azaltmak için geri dönüşüm kilit bir çözümdür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de seçilen plastik ve cam içecek paketleme atıklarını, bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) metodolojisi kullanarak ulusal geri dönüşüm hedeflerine göre değerlendirmek ve sürdürülebilir tüketim ve üretim hedeflerine ulaşmak için yol haritasının geliştirilmesi için bilime dayalı öneriler sunmaktır. Bu amaçla, mevcut yıllar (2017 ve 2018) ve gelecek (2025) ulusal ve AB geri dönüşüm hedefleri yıllık bazda YDD ile değerlendirilmiştir. Hem üretim hem de geri dönüşüm işlemlerinin verileri paketleme fabrikalarından ve geri dönüşüm tesislerinden elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan enerji süreçleri, ilgili yılın birincil enerji kaynaklarına göre hesaplanmıştır. Çalışma ile geri dönüşümün cam ve PET ambalajların yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerine olan katkısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid production and consumption have led to increase in the waste generation in the past several decades. According to the Eurostat (2018) 19% of total municipal solid waste is comprised of packaging waste. To alleviate the environmental impacts associated with packaging waste in both production and disposal phases, recycling is a key solution. The aim of this study is to evaluate selected plastic and glass beverage packaging wastes in Turkey according to the national recycling targets using a Life Cycle Assessment (LCA) methodology and provide science-based recommendations for development of roadmap for achieving sustainable consumption and production goals. For this purpose, the current years (2017 and 2018) and the future (2025) national and EU recycling targets were assessed by LCA on an annual basis. The data for both production and recycling processes were obtained from packaging factories and recycling facilities. The energy processes used in the study were calculated according to the primary energy sources of the relevant year. With this study, the contribution of recycling to the environmental impacts of glass and PET packaging during the life cycle was analyzed.