Çadır ve betonarme hayvan barınaklarının bazı perfomans ve davranış kriterleri açısından karşılaştırılması
An investigation on the comparison of tent and concrete animal shelters in terms of some performance and behavior criteria
- Tez No: 613369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yetişkin İvesi koyunlarında (18-20 aylık) farklı barınak tiplerinin performans değerleri, refah, ortam hava kalitesi ve davranış özelliklerine etkisini ortaya koymak için bir çalışma planlanmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre10 gün süre ile 30koyun 3 muameleye ayrılmıştır. 1- kapalı betonarme barınak, 2- yarı açık barınak ve 3- kapalı çadır tipi. Denemede tüm hayvanlar aynı rasyonu almışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of different shelter types on performance values, welfare, ambient air quality and behavioral characteristics of adult Awassi sheep (18-20 months). According to the randomized plot design, 30 sheep were divided into 3 treatments for 10 days. 1- Indoor concrete shelter, 2- Semi-open shelter and 3- Indoor tent type shelter. All animals received the same ration in the experiment.