Kahramanmaraş ilinde yumurta tavukçuluğu yapan işletmelerin yapısal ve teknik özellikleri ile karşılaşılan sorunların belirlenmesi
Determination of structural and technical characteristics of laying hen farms and problems encountered in Kahramanmaraş province
- Tez No: 853658
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren yumurta tavukçuluğu işletmelerinin özellikleri ve karşılaşılan sorunların ortaya konulmasıdır. Veriler, ilde mevcut bulunan toplam 50 işletmenin tamamından, anket yoluyla sağlanmıştır. Bu işletmelerin 6'sı kafes sistemli, 44'ü ise gezintili sistem aile işletmeleri şeklindedir. Kafes sistemli işletmelerde; işletmecilerin deneyim süreleri 12.67 yıl, eğitim düzeyleri %33.3 ilköğretim, %16.7 lise, %50 üniversite mezunu, kümes sayısı 4.33 adet, yem tüketim ortalaması 122.50 g/gün-tavuk, ortam sıcaklığı 24.67 °C, ortam nemi %60.33, aydınlatma süresi 18 saat, işletmelerin %16.7'sinde çadır veya betonarme, %83.3'ünde panel yapı malzemesi kullanıldığı, işletmelerin %33.3'ünde üretim yönteminde, %16.7'sinde tavuk temininde, %50'sinde ise teknik konularda sorunlar yaşandığı saptanmıştır. Gezintili sistem aile işletmelerinde; işletmecilerin deneyim süreleri 5.09 yıl, eğitim düzeyleri %40.9 ilköğretim, %40.9 lise, %18.2 üniversite mezunu, kümes sayısı 1.07 adet, yem tüketim ortalaması 122.50 g/gün-tavuk, ortam sıcaklığı 25.23 °C, ortam nemi %57.73, aydınlatma süresi 14.68 saat, işletmecilerin %72.7'sinde çadır veya betonarme, %27.3'ünde panel yapı malzemesi kullanıldığı, işletmelerin %68.'sinde üretim yönteminde, %36.4'ünde tavuk temininde, %43.2'sinde ise teknik konularda sorunlar yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the characteristics and encountered problems of egg poultry enterprises operating in Kahramanmaras province. Data were collected through surveys from all 50 existing enterprises in the province. Of these, 6 operate in cage systems, while 44 operate as free-range family enterprises. In cage system enterprises, the average experience of operators is 12.67 years, education levels are 33.3% primary school, 16.7% high school, and 50% university graduates. The average number of coops is 4.33, feed consumption is 122.50 g/day-chicken, ambient temperature is 24.67 °C, ambient humidity is 60.33%, and lighting duration is 18 hours. It was found that 16.7% of the enterprises use tent or concrete structures, 83.3% use panel building materials, and 33.3% experience issues in production methods, 16.7% in chicken supply, and 50% in technical matters. In free-range family enterprises, operators have an average experience of 5.09 years, education levels are 40.9% primary school, 40.9% high school, and 18.2% university graduates. The average number of coops is 1.07, feed consumption is 122.50 g/day-chicken, ambient temperature is 25.23 °C, ambient humidity is 57.73%, and lighting duration is 14.68 hours. It was determined that 72.7% of operators use tent or concrete structures, 27.3% use panel building materials, and 68.7% of enterprises experience issues in production methods, 36.4% in chicken supply, and 43.2% in technical matters.