Kerkük folklorundan örnekler
Patterns from Kirkuk folklore
- Tez No: 61338
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYAT AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türk folkloru içerisinde önemli bir yere sahip olan Kerkük folklorundan örnekler verilmiştir. Verilen bu örnekler, o bölgede saha araştırması şu anda mümkün olmadığından bu alanda yapılmış çalışmalardan seçilmiştir. Özellikle 1961 yılında yayımlanmaya başlayan Kardaşlık Dergisi'nin tamamına yakını taranmış ve konu ile ilgili bilgiler seçilmiştir. Buna ilaveten, Kerkük'le ilgili yayımlanmış eserler de gözden geçirilerek gerekli bilgiler alınmıştır. Bu güne kadar Kerkük'le ilgili olarak toplu bir folklor çalışması yapılmadığı göz önünde bulundurularak, bu alanda yapılmış bireysel ve dağınık ürünleri örnekler halinde bir arada toplamak amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, it was given some significant patterns of Kirkuk folklore which deserves special attention within Turkish folklore. These examples were selected from many researchs studies and articles that had been performed before in Kirkuk Region, as it is not possible now to make field study in the region. Particularly, almost all series of Kardaşlık Journal which has been publishing since 1961 were scanned, and the information related to our subject was picked out from them. In addition to this, some works (books) concerning Kirkuk were also reviewed and used as a source for this study. Having considered that a comprehensive and orderly folkloric study on Kirkuk hasn't been done yet up to now, it is aimed to collect untidy works done individually on the issue into a few sample groups.