Kerkük, Diyarbakır, Şanlıurfa, ve Harput ağızlarının fonetik ve morfolojik mukayesi
- Tez No: 87617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Çalışmamız; Kerkük, Diyarbakır, Urfa ve Harput ağalarının fonetik ve morfolojik mukayesesi ile ilgilidir. Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu bölgesinde konuşulan ağızlarla, bu yörenin dil ve kültür bakımlarından tabiî bir uzantısı olduğu kabul edilen Kerkük bölgesi ağzını mukayese ederek, söz konusu ağzı bölgelerinin, benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezimizin fonetik bölümünde ele aldığımız bölgelerin, ünlü ve ünsüz varlığı, başlıca ses kuralları, ünlü ve ünsüz değişmeleri ile bazı ses olaylarının mukayesesi yapılmıştır. Morfoloji bölümünde ise yapım ve çekim ekleri, isim ve fiil çekimleri, zarf-fiil ve sıfat-fiiller ile kelime çeşitleri mukayese edilmiştir. Çalışmamızda Türk dilinin gramer konulan, mukayeseli bir tarzda ele alınmış ardından örnekler verilmiştir. Verilen örneklerin açıklayıcı nitelikte olmasına özen gösterilmiştir. Tezimizdeki örnekler dipnotlarla tanıtlandırılmış, sonuna da geniş bir kaynakça eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This sudy is about the phonetic and morphological comparison between the dialects in Kerkük, Diyarbakır, Urfa and Harput. In this study, we tried to point out the different and similar aspects of these dialectic regions by comparing the dialect of Kerkük, which is considered as a natural extension of south-east Anatolian region, from the point of culture and language, to those in south-east Anatolia. In the section on phonetics of our thesis, we made a comparison between vowels and consonants, major rules of phonetics, variations in vowels and consonants and some phonetic phenomena. In the section on morphology, we compared inflexional and derivational affixes, inflecting nouns and verbs, participles and gerunds and also parts of speech. In our study, the subjects of Turkish grammar were explained comparatively with examples, we also paid attention to the examples to be explanatory enough. The examples in our thesis were witnessed in the footprints and references were also included.