Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatında kaynak sorunları
The Source problems of Turkish picture art in republic period
- Tez No: 61337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KABUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatında Kaynak Sorunları adlı tez çalışmasında, çeşitli kaynak ye kataloglar incelenerek, fotoğraf çekimleri yapılmıştın Bu araştırmalar sonucu birinci bölümde; Türk sanatının başlıca kaynakları incelenerek biçimlendirme ve yöre özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Cumhuriyet dönemi resim sanatına kısa bir bakış ile, Batı eğilimli sanat üslupları ve yöresel eğilimli sanatçıların hayatları ile sanatları in celenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatında kaynak sorunlarına işaret eden bilgiler ile günümüz resim sanatı ve geçmiş sanatlarımızın bağlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm katalog kısmından, beşinci bölüm ise değerlendirme, sonuç, kaynaklar ve eklerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is on the subject of“The Source Problems of Turkish Picture art in Republic Period”for this purpose; different publications; books, catalogs and suitable sources were examined carefully and photographs were taken. This study contains five parts. In the first part; the source of Turkish art, the methods of shaping and local properties are studied. İn the second part you will find a short looking on the Turkish picture art of republic period, and the lifes and the style of west-tendenced artists. İn the third part; the source problems of picture art during republic period and the relations between our ardent arts are studied. The fourth part is the catalogue section, the fifth and the last part contains, conclusions sources, suffics and evaluations.