Kahramanmaraş şartlarında farklı olgunlaşma dönemlerinde biçilen bazı fiğ (Vicia sp.)türlerinin verim ve ot kalitelerinin belirlenmesi
Determination of yield and hay quality of some vetch (Vicia sp.) species cutted at different times in kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 620863
  2. Yazar: MUHSİN OVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş şartlarında farklı olgunlaşma dönemlerinde biçilen bazı fiğ (Vicia sp.) türlerinin verim ve ot kalitelerinin belirlenmesi amacıyla 2017-2018 yetiştirme sezonunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 27 Kasım 2017 tarihinde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma materyali olarak fiğ (Vicia sp.) türlerinden yaygın fiğin Zemheri çeşidi macar fiğin Kansur çeşidi, tüylü fiğin Selçuklu 2002 çeşidi kullanılmıştır. Denemede 4 farklı gelişme döneminde (çiçeklenme başlangıcı, %50 çiçeklenme dönemi, tam çiçeklenme dönemi ve bakla olum dönemi) hasat edilen fiğin verimi ve ot kalitesi incelenerek en uygun hasat zamanının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek yeşil ot verimi 3070 kg/da ile Kansur, kuru ot verimi 887.47 kg/da ile Selçuklu 2002, kuru madde oranı %36.33 ile Zemheri, doğal bitki boyu 56.60 cm ile Kansur, ana sap kalınlığı 2.37 mm ile Zemheri, ana sap uzunluğu 134.2 cm ile Selçuklu 2002, ana saptaki dal sayısı 26.27 ile Selçuklu 2002, ham protein oranı %21 ile Kansur, ham protein verimi 162.6 kg/da ile Selçuklu 2002, ADF oranı %39 ile Selçuklu 2002, sindirilebilir kuru madde değeri (SKMD) %66 ile Zemheri, ham kül oranı %15.79 ile Zemheri, NDF oranı %57 ile Kansur, kuru madde alım değeri (KMAD) %3.0 ile Zemheri ve nispi yem değeri (NYD) 145.10 ile Zemheri çeşitlerinden elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, nispi yem değeri açısından ele alındığında Kahramanmaraş şartlarında en uygun fiğ türünün Zemheri çeşidi (yaygın fiğ) olduğu ve çiçeklenme başlangıcında biçilmesinin uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017-2018 growing season in Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in order to determine yield and hay quality of some vetch (Vicia sp.) varieties cutted at different times in Kahramanmaraş ecological conditions. The research was established on 27th November 2017 with 3 replications according to randomized complete block design. Zemheri (common vetch), Kansur (hungarian vetch) and Selçuklu 2002 (hairy vetch) were used as research material. The aim of this study was to determine the most suitable harvest time by considering the quality and yield of the vetch harvested in 4 different development periods (flowering period, 50% flowering period, full flowering period and pod maturing period). According to the results of the research; highest green herbage yield as 3070 kg/da in Kansur, dry herbage yield as 887.47 kg/da in Selçuk 2002, dry matter rate as 36.33% in Zemheri, natural plant height as 56.60 cm in Kansur, main stem thickness as 2.37 mm in Zemheri, main stem length, number of branches in the main stem as 134.2 cm and 26.27 in Selcuklu 2002, crude protein rate 21% in Kansur, crude protein yield as 162.6 kg/da in Seçuklu 2002, ADF rate as 39% Selçuklu 2002, digestible dry matter value (DDMV) as 66% in Zemheri, crude ash rate as 15.79 in Zemheri, NDF rate as 57% in Kansur, dry matter intake value (DDMI) and relative feed value (RFV) as 3.0 and 145.10% in Zemheri were determined. According to the results of the research, when considered in terms of relative feed value, it was determined that the most suitable vetch species was Zemheri variety (common vetch) under the conditions of Kahramanmaraş and it would be suitable to cut at the beginning of flowering.