Ameliyathanede çalışan sağlık personelinin sağlığı geliştirici yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Health promoting lifestyle behaviors of healthcare personnel working in the operating theatre and determination of the related factors
  1. Tez No: 613415
  2. Yazar: MURAT ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ameliyathanede çalışan sağlık personellerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara' da bir üniversite hastanesinde ameliyathane bölümünde çalışan 350 sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 300 sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sağlık personellerinin tanıtıcı özelliklerini belirlemek amacıyla literatür doğrultusunda geliştirilen Sosyodemografik veri formu, SYBDÖ II kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; iki gruba sahip kategorik değişkenler arasındaki farkın incelenmesinde bağımsız t testi, grup sayısı ikiden fazla ise One Way Anova testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği için Cronbach's alfa değerinden yararlanılmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre, ameliyathanede çalışan sağlık personellerinin toplam SYBDÖ II puan ortalaması 122.49±19.30'dur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive research in order to determine the health promoting lifestyle behaviors of healthcare personnel working in the operating theatre and the related factors. The population of the study has consisted of 350 healthcare personnel working in the operating theatre at university hospital in Ankara. The sample has been completed with 300 healthcare personnel who accepted to participate in the study. In this study, HLSBS II (Healthy Life Style Behavior Scale), Sociodemographic data form, developed in line with the literatüre were used as data collection tool in order to determine the descriptive characteristics of healthcare personnel. In the data evaluation, Independent sample T test was used to examine the difference between categorical variables with two groups, but if the number of group was more than two, One Way Anova Test was used. Cronbach's Alpha value was used for scale reliability. According to the results of our study, total mean scores of HLSBS II regarding the healthcare personnel working in the operating theatre were 122.49±19.30.