Tinnitus hastalarında serum periostin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum periostin levels in tinnitis patients
- Tez No: 613416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş Yaygın görülen otolojik problemlerden birisi olan tinnitus yaşam kalitesini etkileyen çeşitli somatik ve psikolojik bozukluklara neden olmaktadır. Dünya popülasyonunun %15 - 20'sini etkilemektedir. Tinnitus tiplerinin patogenezinde hipoksi ve iskemi rol oynamaktadır. Periostin, embriyonik periosteum, periodontal ligament, plasenta, kardiyak kapaklar, adrenal bez, akciğer, tiroid dokuları dâhil olmak üzere çok çeşitli normal yetişkin dokularından ve fetal dokulardan eksprese edilmektedir. Ek olarak periostin, tinnitus patogenezinde olduğu gibi hipoksiye yanıt olarak sentezlenmektedir. Bu nedenle çalışmamızda tinnitus hastalarında periostin seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya KBB polikliniğine 19.02.2018 – 29.06.2018 tarihleri arasında tinnitus şikâyetiyle başvuran hastalar dâhil edildi. Tinnitus şiddeti ve algısı“Tinnitus Engellilik Anketi (TEA)”ve“Vizüel Analog Skala (VAS)”ile değerlendirildi. Her iki kulağın saf ses ortalamaları kaydedildi. Serumda periostin seviyeleri“ELISA”yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular Çalışma 56 hasta ve 42 sağlıklı kontrol ile gerçekleştirildi. Periostin seviyeleri hasta grupta 9.59 ± 2.07 ng / ml, kontrol grubunda 9.64 ± 1.61 ng / ml olarak bulundu. Gruplar arasında periostin seviyeleri açısından farklılık izlenmedi (p=0,662). Saf ses ortalamaları her iki kulak için hasta grubunda kontrol grubundan daha yüksekti. Periostin seviyesi; cinsiyet (p=0,175) ve tinnitus tarafından (p=0,835) etkilenmiyordu. Sonuç Periostin seviyeleri tinnitus hastalarında değişmiyordu. Tinnitus ve periostin ilişkisini göstermek için daha geniş ölçekli çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction Tinnitus represents one of the most common and distressing otologic problems, and it causes various somatic and psychological disorders that interfere with the quality of life. 15 - 20% of the world's population is affected by tinnitus. Hypoxia and ischemia seem to play an essential role in the pathogenesis of types of tinnitus. Periostin is ubiquitously expressed in a wide variety of normal adult tissues and fetal tissues, including embryonic periosteum, periodontal ligament, placenta, cardiac valve, adrenal gland, lung, thyroid tissues. Additionally, periostin can be upregulated in response to the stress of hypoxia as in the pathogenesis of tinnitus. Therefore, the aim of this study was to evaluate periostine levels in tinnitus patients. Material and methods Patients with tinnitus complaints who were admitted to the department of Otorhinolaryngology between 19.02.2018 and 29.06.2018 with normal otological examination were included in the study. The severity and perception of tinnitus in patients with tinnitus were evaluated by“Tinnitus Handicap Inventory (THI)”and“Visual Analog Scale (VAS)”. Pure tone audiogram from both side were recorded. The determination of periostin levels in serum was performed with“ELISA”method. Results The study was performed with 56 patients with tinnitus and 42 healthy controls. Periostin level was 9.59 ± 2.07 ng / ml in the patients and 9.64 ± 1.61 ng / ml in the control group. No difference was observed in periostine levels between groups (p=0.662). PTA levels were higher in patients on both sides compared to control group. Periostin level was not affected by gender (p=0.175) and tinnitus side (p=0.835). Conclusion Periostin levels did not change in patients with tinnitus. Large scale studies are needed to demonstrate the relationship between tinnitus and periostine.