Web destekli eğitim ve akran eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin stoma bakımı bilgi ve becerilerine etkisi
The effects of web-based education and peer educationon the stoma care knowledge and skills of nursing students
- Tez No: 613427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin stoma bakımına yönelik bilgi ve becerilerine web destekli öğretim ve akran eğitiminin etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2017 – 2018 Bahar döneminde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü birinci sınıf Hemşirelik Esasları dersini alan 67 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada öğrenciler web destekli eğitim grubu (n=33) ve akran eğitimi grubu (n=34) olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırma uygulanırken öncelikle tüm öğrencilere teorik ders anlatılmış ve ön test uygulanmıştır. Web destekli eğitim grubuna düşük gerçeklikli simülatör ile beceri laboratuvarında araştırmacı tarafından video çekilmiştir. Çekilen bu videonun öğrenciler tarafından izlenmesi sağlanmıştır. Akran eğitimi grubunda ise; çalışmacı tarafından akran eğiticilerine akran eğitimi, stoma bakım eğitimi anlatılmış ve düşük gerçeklikli simülatör ile uygulama yaptırılmıştır. Akran eğiticileri, becerileri laboratuvarında düşük gerçeklikli simülatör ile akran eğitimi grubuna uygulamayı yaptırmış ve öğrencileri değerlendirmişlerdir. Her iki deney grubundaki öğrencilerin tamamı araştırmacı gözleminde düşük gerçeklik simülatör ile stoma bakım uygulamasını yapmışlar ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Sonraki aşamada her iki gruba da son test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental design-based study compares the effects of web-based education and peer education on the knowledge and skills of nursing students related to stoma care. The study participants were 67 first-year students of the Department of Nursing of the Faculty of Health Sciences of Ankara Yıldırım Beyazıt University, all of whom were registered on the Basics of Nursing course in the 2017–2018 spring term. The students were assigned to either the web-based education group (n=33) or the peer education group (n=34). All of the students first attended lectures and sat a pretest. The researcher made a video recording using a low-fidelity simulator in the skills laboratory for the web-based education group that was then viewed by the students. For the peer education group, the researcher provided peer education and stoma care training to the peer educators, who were given the opportunity to practice with the low-fidelity simulator. The peer educators then mentored the peer education group's practice with the low-fidelity simulator in the skills lab, and evaluated their work. The students in both experimental groups performed stoma care using the low-fidelity simulator under the supervision of the researcher, who then evaluated their performance. All of the participants in both groups then sat a posttest.