Periferik nöropatisi olan ve olmayan genç-erişkin tip 1 diayabetes mellitus hastalarında işitsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of auditory function in young adult type 1 diabetes mellitus patients with and without peripheral neuropathy.
  1. Tez No: 613429
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HÜSEYİN DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tip 1 DM tanısı almış periferik nöropatisi olan genç - yetişkin bireylerin fonksiyonlarını değerlendirmektir. Çalışmaya 19-45 yaş arası 50 birey alındı ve bireyler üç gruba ayrıldı. Hasta gruptan birincisi; Tip 1 DM tanısı almış ve periferik nöropatisi bulunan normal işitmeye sahip 15 birey Grup PN+ den, ikincisi; Tip 1 DM tanısı almış ve periferik nöropatisi bulunmayan normal işitmeye sahip 15 birey Grup PN- den oluşturuldu. Üçüncü grup; normal işitmeye sahip 20 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Tüm bireylere saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, yüksek frekans (YF) odyometri, immitansmetrik değerlendirme, otoakustik emisyon (OAE), işitsel beyin sapı cevabı (ABR) testi ve kısa form- SF 36 uygulandı. PN- ve PN+ gruplardaki bireylerin YF işitme eşikleri sağlıklı bireylerden yüksek elde edildi (p0,05). TEOAE ve DPOAE testinde PN+ ve PN- gruplarda bireylerin 2 kHz'de SNR değeri, sağlıklı bireylerden düşük elde edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the auditory functions of young- adults who were diagnosed with Type 1 DM and peripheral neuropathy to determine the changes in auditory functions. The study group consist of 50 individuals aged between 19-45 years and divided into three groups. First group (PN+) contains 15 normal hearing threshold people who have both Type-1 DM and PN. Second group (PN-) of 15 people under this test who also hearing normally, have Type-1 DM but not PN. Third group of people are 20 person who hearing normally and healthy. All individuals were subjected to pure tone audiometry, speech audiometry, immittancemetric evaluation, high frequency audiometry, otoacoustic emission (TEOAE, DPOAE), auditory brainstem response (ABR) and Short Form of SF-36 respectively. According to results of the investigations, high frequency audiometry hearing thresholds average of patient groups (“PN– ”and“PN+”) found to be higher than group of healthy people (p0,05). In TEOAE and DPOAE tests, SNR values in 2kHz frequency of both patients groups found to be low compared to healthy group (p0,05).