Gerilim tipi baş ağrısı olan bireylerde temporomandibular eklem disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluati̇on of temporomandi̇bular joint dysfunction in individuals with tension type headache
  1. Tez No: 613431
  2. Yazar: DİLAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KORKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın amacı, gerilim tipi baş ağrılı hastalarda, temporomandibular eklem disfonksiyonunun değerlendirilmesidir. Çalışma gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) tanısı almış 64 birey (45 kadın, 19 erkek, yaş ortalaması 32,83±8,90) ve 64 sağlıklı birey (35 kadın, 29 erkek, yaş ortalaması 31,16±7,79) ile gerçekleştirildi. Bireylerin demografik bilgileri ve anamnez öyküleri alındıktan sonra, Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Mc-Gill Ağrı Anketi ile ağrı seviyeleri ölçüldü. Bireylere, Fonseca Anketi, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi formları uygulandı. GTBA'lı hasta grubuna Baş Ağrısı Değerlendirme Formu uygulandı. Hasta ve sağlıklı bireyler anketleri doldurduktan sonra, mandibular deviasyon, eklem sesleri, tetik noktalarda palpasyon, ağız açma paternleri, servikal bölge normal eklem hareket (NEH) klinik değerlendirmeleri yapıldı. İstatistiksel değerlendirmeler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edildi. Gruplar benzer özelliklere sahiptir (p>0,05). GTBA'lı grup ile sağlıklı grup arasında VAS ve Mc-Gill Melzack Ağrı değerleri ve Fonseca Anketinde anlamlı farklılık olduğu görüldü (p0,05). Çalışmaya katılan 64 GTBA'lı hastanın %92,18'inde hafif ve orta şiddetli temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) olduğu tespit edildi. GTBA'lı kadın hastalarda TMED prevalansı %75,1 iken, GTBA'lı erkek hastalarda bu oran %24,9 olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate temporomandibular joint dysfunction in tension-type headache patients. 64 subjects are included in the study(45 females, 19 males, mean age 32.83 ± 8.90) and 64 healthy individuals (35 females, 29 males, mean age31.16 ± 7.79) are diagnosed with tension headache (TTH).After taking demographic information and anamnesis history, pain levels have been measured with Visual Analogue Scale (VAS) and Mc-Gill Pain Questionnaire. Headache Assessment Form has been applied to the patient group with TTH. Fonseca Questionnaire, Beck Depression Scale, Beck Hopelessness Scale, SF36 Quality of Life forms have been applied to 128 volunteers. After completing the questionnaires, patients and healthy subjects have been evaluated for mandibular deviation, joint sounds, palpation at trigger points, mouth opening patterns, and range of joint motion (ROM) cervical region clinical evaluations. Statistical evalvation have been analyzed by using SPSS 22 program . Groups have had similar characteristics (p> 0.05). There have been a significant difference between VAS and Mc-Gill Melzack Pain values and Fonseca Questionnaire between TTH group and healthy group (p 0.05). Temporomandibular joint dysfunction (TMJD) has founded to be mild to severe in 92.18% of 64 patients with TTH. The prevalence of TMJD was found to be significantly higher in female patients with TTH (75.1%) than in male patients with TTH (24.9%).