Temporomandibular eklem disfonksiyonunda sakroiliak eklem mobilizasyonlarının ağrı, fonksiyon ve günlük yaşam aktivitesi üzerine etkisi
Effect of sacroiliac joint mobilizations on pain, function and activity of daily life in temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 879124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜRÜSTKAN ELBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küresel Yük Hastalıkları (KYH) verilerine göre popülasyonun yaklaşık %40-60`ının temporomandibular disfonksiyon (TMD) sebepli ağrılar yaşamaktadır. Genellikle karşılaşılan TMD semptomları (gerilim tipi baş ağrısı, servikojenik baş ağrısı, omuz ve boyun ağrıları, yutma ve çiğneme problemleri, bruksizm, temporomandibular eklem ağrısı gibi ) olan kişilerde fasyal sebeplerin değerlendirilmesi ve tedavi edilmesinde bölgenin fasyal yapısının bilinmesi önemlidir. TMD`nin fasyal yapıların etkisiyle mandibula pozisyonunun retrüze olması ve sagital düzlemde mandibular uzunluğun azalması ile servikal lordoz, torakal kifoz ,lumbal lordozda ise azalma görülebilir. TMD`si olan bireylerde görülen fasyal yapıdaki değişiklikler ve omurga disfonksiyonlarında servikal bölgeye , torakal bölgeye ve temporomandibular ekleme yapılan manuel uygulamalar, sıcak uygulamalar, miyofasyal gevşetmeler, egzersizler, splint kullanımları ile semptomların azalması sağlanmıştır. Çalışmamızda primer hedefimiz TMD`lu bireylerde sakroiliak ekleme yönelik uygulamaların görülen semptomlar üstüne etkisini incelemektir. Çalışmaya 34 katılımcı dahil edilip, 2 gruba ayrılmıştır. Araştırma grubuna TMD yönelik konvensiyonel tedavi ve sakroiliak eklem mobilizasyonları, test grubuna ise TMD yönelik konvensiyonel tedavi uygulanmıştır. Her 2 grupta 4 hafta süresince 1 kere tedavi görmüş, 4 hafta süresince her gün, günde 2 kere aynı ev egzersizlerini yapmıştır. Tedavi sonrası sonuçlar karşılaştırıldığında her 2 grupta da normal eklem hareketliliğinde artış ; tetik nokta hassasiyeti, VAS skoru, Mandibular fonksiyon bozukluk anketi(MFIQ) , Çenenin fonksiyon kısıtlaması (ÇFKS-20), Boyun özürlülük sorgulama skalası (BAÖİ) skorlarında anlamlı azalma görülmüştür. Fakat 2 grup karşılaştırıldığında ön eğilme testi, irritasyon provokasyon testi, SF-36`ın psikolojik esenlik ölçümleri kategorisi karşılaştırıldığında aralarında anlamlı ayrım görülmüş, öteki değerlendirme ölçütlerinde anlamlı ayrım bulunamamıştır (p>0.05) Elde ettiğimiz bulgular göze alındığında sakroiliak eklem mobilizasyonlarının TMD'undaki semptomları azaltmada kısmen etkisi olduğunu gözlemledik. Bu sebeple uzun süreli takibi yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
According to Global Burden of Diseases (KYD) data, approximately 40-60% of the population experiences pain caused by temporomandibular dysfunction (TMD). It is important to know the fascial structure of the region in the evaluation and treatment of fascial causes in people with common TMD symptoms (such as tension-type headache, cervicogenic headache, shoulder and neck pain, swallowing and chewing problems, bruxism, temporomandibular joint pain). With the retrusion of the mandibular position due to the effect of the fascial structures of TMD and the decrease in the mandibular length in the sagittal plane, a decrease in cervical lordosis, thoracic kyphosis and lumbar lordosis may be observed. Changes in the fascial structure and spinal dysfunctions seen in individuals with TMD have reduced symptoms with manual applications to the cervical region, thoracic region and temporomandibular joint, hot applications, myofascial releases, exercises and the use of splints. Our primary goal in our study is to examine the effect of applications for the sacroiliac joint on the symptoms observed in individuals with TMD. 34 people were included in the study and divided into 2 groups. Conventional treatment for TMD and sacroiliac joint mobilizations were applied to the research group, and conventional treatment for TMD was applied to the test group. Both groups received treatment once for 4 weeks and did the same home exercises twice a day every day for 4 weeks. When the results after treatment were compared, there was an increase in normal joint mobility in both groups; A significant decrease was observed in trigger point sensitivity, VAS score, Mandibular Dysfunction Questionnaire (MFIQ), Jaw Function Limitation (CFKS-20), and Neck Disability Questionnaire (BAÖI) scores. However, when the 2 groups were compared, a significant difference was seen between the frontal flow phenomenon, irritation provocation test, and psychological well-being measurements category of SF-36, but no significant difference was found in other evaluation criteria (p>0.05).