Sağlıkta geri ödeme sistemlerinin incelenmesi ve Türkiye'de kullanılan geri ödeme sisteminin değerlendirilmesi
Investigation of reimbursement systems in health and assessment of the reimbursement system used in Turkey
  1. Tez No: 613439
  2. Yazar: ECEM ACAR
  3. Danışmanlar: DR. MESUT AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geri ödeme sistemi, sağlık hizmeti sunucularının (bireysel ya da kurumsal) bireylere sunmuş oldukları sağlık hizmetleri ücretinin, ödeyici kurum veya kuruluşça hangi usullere göre geri ödeyeceğini belirleyen mekanizmadır. Hizmet başına, gün başına ve TİG gibi farklı ödeme yöntemleri sıklıkla karşılaşılan yöntemlerdir. Bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Çalışmaya, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Sağlık Bakanlığı'na (SB) bağlı kurumlarda ve hastanelerde görev yapan üst düzey yöneticiler olarak görev yapmış kişiler ile özel hastane yöneticileri ve akademisyenler katılmıştır. Görüşmecilerin sorulara vermiş olduğu yanıtlar içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme neticesinde temalar oluşturulmuştur. Bu çalışmada dünyadan seçilmiş ülkelerin (İngiltere, Avustralya, Amerika v.s) sağlık finansman yöntemleri ve geri ödeme yöntemleri incelenerek; ülkemizde kullanılan geri ödeme yöntemi seçilmiş ülkelerin yöntemleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme çalışması ve literatür araması sonucunda ortaya çıkan verilere göre; ülkemizde geri ödeme sistemindeki mevcut durumun bir taraftan sağlık sisteminin diğer taraftan ise hizmet sunucu ve hizmeti talep eden vatandaşlar için sürdürülemez olarak görülen durumlar ortaya çıkmıştır. Özellikle, sağlık hizmetleri finansmanının sürdürülebilirliği konusunda endişeler fazladır. Geri ödeme sistemindeki sıkıntıların temel kaynağının finansal sürdürülebilirlik konusu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The reimbursement system is the mechanism determining which methods will be used by the paying institution or organization to pay back the health care fees offered to individuals by health care providers, Different payment methods are frequently encounterd such as fee for service, per-diem and DRG. In this study, interviews were conducted using semi-structured interview technique. To the study, persons who have served as senior managers in institutions and hospitals affiliated to the T.R. Ministry of Health, as well as private hospital managers and academicians have participated. The responses of the interviewers to the questions were evaluated by content analysis. As a result of this evaluation, themes were created. In this study, health financing methods and reimbursement methods of selected countries in the world (England, Australia, USA etc.) are examined; the reimbursement method used in our country has been evaluated within the framework of the methods of selected countries. According to the data obtained as a result of semi-structured interview and literature review; In our country, the current situation in the reimbursement system has emerged as unsustainable circumstances not only for the health system but also for service provider and citizens demanding the service. Especially, the concerns about sustainability of healthcare service finance are too much. It has emerged that the main problems in the reimbursement system is the issue of financial sustainability.