Servikal disk bozukluklarında denge eğitiminin postüral kontrol, düşme korkusu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of balance training on postural control, fear of falling and quality of life in patients with cervical disc disease
- Tez No: 613438
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamız servikal disk bozukluğu tanısı almış hastalarda lokal boyun tedavisine eklenecek denge eğitiminin postüral kontrol, düşme korkusu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Servikal disk bozukluğu olan 30 birey rastgele esasına göre iki gruba ayırıldı. Kontrol grubuna hotpack, enterferansiyel akım, miyofasiyel gevşetme, servikal dinamik izometrik egzersiz tedavileri uygulandı. Çalışma grubuna ise bu tedavilere ek olarak görsel geribildirim tekniği ile kuvvet platformu üzerinde denge eğitimi verildi. Hastalar 6 hafta boyunca, haftada 3 günlük bir tedavi programı ile takip edildi. Hastalarda ağrı VAS; düşme korkusu ABC ölçeği; statik denge CoP testi; dinamik denge LoS, YGDT ve FUT; yaşam kalitesi ise NSP ile değerlendirildi. Çalışma sonunda her iki grupta da hastaların ağrıları anlamlı ölçüde azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Investigation of the Effects of Balance Training on Postural Control, Fear of Falling and Quality of Life in Patients with Cervical Disc Disease The aim of this study was to determine the effects of balance training on postural control, fear of falling and quality of life in patients diagnosed with cervical disc disease. Thirty patients diagnosed with cervical disc disease were randomly assigned into two groups. Both groups received hotpack, interferential current, myofascial relaxation and cervical dynamic isometric exercises for 3 sessions per week for 6 weeks. Study group practiced additional balance training on a force platform with visual feedback technique for 15 minutes per session. All patients were evaluated using the VAS for pain; ABC scale for fear of falling; CoP test for static balance; LoS, SEBT and FRT for dynamic balance; NHP for quality of life pre and post intervention. According to our results, the pain was significantly reduced in both groups (p0,05).