Development of effective STEM education materials
Etkili STEM eğitim materyallerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 613469
  2. Yazar: CEMRE TOMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir öğretim materyali geliştirme modeli olan ASSURE Model'i kullanarak lise 9. sınıf seviyesinde FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktiviteleri geliştirmektir. Alan yazın incelendiğinde mevcut FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktivitelerinin geliştirilmesinde sistematik bir materyal geliştirme süreci izlenmediği tespit edilmiştir. Alan yazındaki bu boşluğu doldurmak için, çalışma kapsamında önce FeTeMM aktivitelerinin özellikleri belirlenmiş ve bu özellikleri oluşturacak şekilde ASSURE Model revize edilmiştir. Daha sonra bu model ile 3 adet 9. sınıf FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktivitesi geliştirilmiştir. Alan yazında kullanılan FeTeMM aktivitelerini sınıf içerisinde uygulama yöntemlerinin bazı adımlarının eksik olduğu tespit edilmiştir. Alan yazındaki bu boşluğu doldurmak için, 10 adımlı FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktivite uygulama modeli diğer modellerden bazı adımlar entegre edilerek geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) yöntemi kullanılmıştır. AR-GE yönteminin temel taşlarından olan yineleme süreci ile birlikte birinci aktivitenin uygulanması ile birlikte elde edilen bulgular ile ikinci aktivite revize edilmiştir. Daha sonra revize edilen ikinci aktivitenin uygulanması ile birlikte elde edilen bulgular ile üçüncü aktivite revize edilmiştir. Her bir aktivite sürecine 2 düşük, 2 orta ve 2 yüksek başarı seviyesine sahip öğrenciden oluşan toplam 6 öğrenci ve 1 fizik öğretmeni dahil edilmiştir. Çalışmadaki veri toplama kaynaklarını, öğrencilerle gerçekleştirilmiş yarı yapılandırılmış grup görüşmeler, öğretmenle gerçekleştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacının sınıf içerisinde yaptığı gözlemler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, AR-GE yöntemi kapsamında ASSURE Model kullanılarak geliştirilen 3 FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktivitesi önerilen FeTeMM Proje Temelli Öğrenme aktiviteleri uygulama modeli ile uygulanmış ve 3 yineleme sonunda aktiviteler sorunsuz ve anlaşılır bir şekilde geliştirilmiştir. İlgili uygulama değişiklikleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop STEM Project-Based Learning (STEM PBL) activities for 9th grade level by using ASSURE Model. During the literature research, it was found that there was no systematic material development process in the development of existing STEM PBL activities. To fill this gap in the literature, firstly, the characteristics of STEM activities were determined and ASSURE Model was revised to form these characteristics. Subsequently, with this model, 3 STEM PBL activities were developed. In the literature, it is seen that some steps of the methods of implementing STEM activities in a class are missing. To fill this gap, 10-step STEM PBL activity implementation model was developed by integrating some steps from other models. Research and Development (R & D) method was used in the study. With the iteration process, one of the cornerstones of the R & D method, the second activity was revised with the findings obtained with the implementation of the first activity. Afterwards, with the findings obtained with the implementation of the revised second activity, the third activity was revised. During each activity, one physics teacher and 6 students consisting of 2 low, 2 medium and 2 high achievement level were included. The data collection instruments in the study are semi-structured group interviews with students, semi-structured interviews with teacher, and observations made by the researcher in the classroom. Consequently, 3 STEM PBL activities were developed without any problem at the end of the 3 iterations. Lastly, related implications have been proposed.