Trinitrobenzensülfonik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde quercetin kullanımının otofajik sürece etkisi
The effects of quercetin on autophgy in experimentalcolitis induced by trinitrobenzene sulfonic acid
- Tez No: 613470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER TOPÇU TARLADAÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülseratif kolit ve Crohn hastalığını kapsayan inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH); son yıllarda dünya çapında insidansı gittikçe artan, kronik ve tekrarlayan inflamatuvar bir bozukluktur. Bu çalışmada, 2,4,6 trinitrobenzen sülfonik asit (TNBS) ile kolit oluşturulmuş şıçanların kolon dokusunda, quercetin kullanımının otofajik süreç üzerindeki etkisi ile kolon dokusunda meydana gelen histopatolojik hasarları önleyici/azaltıcı rolü araştırıldı. Bu amaçla 24 adet Wistar Albino sıçandan rastgele 3 grup (Kontrol, kolit ve kolit+quercetin) oluşturuldu. Kolit indüksiyonu; 24 saat öncesinde aç bırakılmış kolit ve kolit+quercetin grubu deneklere, 0,25 ml %30 luk etanol içerisinde hazırlanmış, 25 mg TNBS'in intrarektal yoldan verilmesiyle gerçekleştirildi. Kolit indüksiyonundan hemen sonra başlayarak 7 gün boyunca, kolit+quercetin grubu deneklerine, intragastrik yoldan 100 mg/kg/gün quercetin verildi. Deneklerin günlük olarak vücut ağırlığı ve dışkı takibi yapıldı. Işık mikroskobik incelemeler (mikroskobik skor, Goblet hücre sayısı, mast hücre sayısı, morfometrik ölçümler) ile kolon histopatolojisinin yanı sıra, mukozal Beclin-1 ve p62 immünoreaktivitesi ile de otofaji değerlendirildi. Deneklere TNBS'in rektal yoldan uygulanması; şiddetli diyare ile birlikte belirgin kilo kaybı ile kendini gösteren kolit gelişimine neden oldu. Histopatolojik olarak kolon dokusunda gözlenen; yaygın inflamatuvar hücre infiltrasyonu ile birlikte transmural inflamasyon, yer yer kanama alanları, yüzey epitelinde kayıp ve bozulmalar, Goblet hücre sayısında azalma, kriptlerde yapısal değişiklikler ve kript kaybı ile birlikte atlamalı olarak seyreden mukozal ülserasyon ve erozyon nedeniyle, kolit grubunda yüksek mikroskobik hasar skoru tespit edildi.Ayrıca, baskılanmış otofaji nedeni ile mukozal Beclin-1 immünoreaktivitesinde azalma, p62 immünoreaktivitesinde artış gözlendi. Quercetin tedavisi, kolon dokusunda ortaya çıkan histopatolojik ve otofajik değişiklikleri önemli ölçüde önledi. Bu çalışmanın bulguları; quercetinin, TNBS ile indüklenen kolite bağlı olarak ortaya çıkan otofajik ve inflamatuvar değişiklikleri düzenlemek suretiyle, İBH gelişimini önlemede faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) including ulcerative colitis and Crohn's disease, is a chronic and recurrent inflammatory disorder of the digestive tract and the incidence of IBD is increasing worldwide. In this study, the effect of quercetin on the autophagic process and its role in preventing / reducing histopathological damage in the colon tissue of rats treated with 2,4,6 trinitrobenzene sulfonic acid (TNBS) were investigated. Twenty-four Wistar albino rats divided from randomly 3 groups (control, colitis and colitis + quercetin). For the colitis induction, TNBS (25 mg) was prepared in 0.25 ml of 30% ethanol and then intrarectally was administered to fasted colitis and colitis + quercetin group of animals for 24 hours. Beginning immediately after the induction of colitis, intragastrically, 100 mg/kg per day quercetin was given for 7 days. Following colitis induction, all rats were monitored daily for body weight and stool consistency. At the end of the experiment, colon tissues were removed and evaluated the colon histopathology by light microscopic examination (microscopic score, Goblet cell count, mast cell count, morphometric measurements), and the autophagy by immunohistochemically mucosal Beclin-1 and p62. Rectal administration of TNBS to rats was caused severe diarrhea accompanied by marked weight loss. Histopathologically; transmural inflammation with diffuse inflammatory cell infiltration, occasional hemorrhagic areas, loss and deterioration of surface epithelium, decrease in number of Goblet cells, crypt distortion, crypt loss and patch-like ulceration were observed in colon of colitic rats. As a result, high microscopic damage score was determined in colitis group. As indicator of suppressed autophagy, we also shown that a decrease in mucosal Beclin-1 immunoreactivity and an increase in p62 immunoreactivity. Quercetin treatment significantly prevented histopathological and autophagic changes in colon tissue of TNBSinduced colitic rats. The findings of this study suggested that quercetin may be useful in preventing and treatment of IBD by regulating autophagic and inflammatory changes in colon.