Aort diseksiyonu tanısında sinyal peptid-CUB-EGF domaın-içeren protein-1 (SCUBE1)'in değerliliği
Validity of signal peptide-CUB-EGF domain-containing protein-1 (SCUBE1) in the diagnosis of aort dissection
  1. Tez No: 613468
  2. Yazar: ADEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA, UZMAN AHMET KAYALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Aort diseksiyonu, hayatı tehdit edici durumlar içinde en dramatik ve hem mortal olanıdır. Aort diseksiyonu kliniği, çok ani şekilde ortaya çıkmakta ve doğru tanı ve tedavi yapılmaz ise çok hızlı şekilde genel durumu bozmakta ve mortal seyretmektedir. Aort diseksiyonu tanısında kabul görmüş görüntüleme teknikleri olsa da maliyet nedeniyle ön planda tutulmamaktadır. Ayrıca tanısal şüphe olmadığı sürece tanı atlamak oldukça sıktır. Bu nedenle yeni biyokimyasal biyomarkırlara ihtiyaç vardır. SCUBE-1 bu yeni biyobelirteçlerden biridir. Çalışmamızda aort diseksiyonu olgularında SCUBE-1'in tanısal değerliliğini araştırmak amaçlandı. Materyal ve Method: Çalışmamız 3.basamak hastanemiz acil servisinde prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya 1 Şubat 2019-1 Şubat 2020 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerini taşıyan 20 aort diseksiyonu hastası ve 20 kontrol grubu hasta dahil edildi. Çalışmada olgulardan SCUBE-1 düzeyini tespit etmek amacıyla 2 cc biyokimya kan örneği alınarak toplandı. Olguların demografik ve hastalık verileri daha önce oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Elde edilen veriler sonuçlar SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic dissection is the most dramatic and mortal in life-threatening situations. The aortic dissection clinic appears very suddenly and if the correct diagnosis and treatment is not performed, it quickly disrupts the general condition and remains mortal. Although there are accepted imaging techniques in the diagnosis of aortic dissection, they are not prioritized due to cost. In addition, it is quite common to skip diagnosis unless there is a diagnostic suspicion. Therefore, new biochemical biomarkers are needed. SCUBE-1 is one of these new biomarkers. In our study, we aimed to investigate the diagnostic value of SCUBE-1 in aortic dissection cases. Material and Method: Our study was carried out prospectively in the emergency department of our hospital in the 3rd step. Twenty aortic dissection patients and 20 control group patients who admitted to the study between February 1, 2019 and February 1, 2020, were included in the study. In the study, 2 cc biochemistry blood samples were collected from the cases in order to determine the level of SCUBE-1. Demographic and disease data of the cases were recorded in the study form previously created. The data obtained were analyzed using SPSS 23.0 program.