Doğrusal programlama ve Batman Rafineri'sinde bir uygulama
Linear programming and an application to Batman Raffinerie
- Tez No: 61353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Doğrusal Programlama ve Batman Rafinerisinde bir uygulama isimli bu çalışma, üç teorik, bir uygulama olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Doğrusal Programlama Problemi ve Doğrusal Programlama Probleminin Kuramsal Esasları üzerinde durularak, çözümle ilgili genel kavramlar ve özellikler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Doğrusal Programlama Probleminin Çözüm Teknikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Doğrusal Programlama Problemlerinde Dualite ve Duyarlılık Analizleri incelenerek, dualite kavramı, parametrik analiz vb. hakkında bilgi sunulmuştur. Uygulamaya yönelik olan dördüncü bölümde ise, Türkiye'deki ham petrol üretimi hakkında genel bilgi verilerek Batman Rafinerisinin verimliliği incelenmiştir. Çeşitli varsayımlar altında sekiz değişkenden ve onyedi kısıttan oluşan maxi- mizasyon problemleri oluşturularak, rafinerinin optimun üretim planı bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study by the name of“ Linear Programming and An Application to Batman Raffinerie ”consists of four chapters. Three of them are about the theoretical knowledges and one of them is about application. In the first chapter, some knowledges are given about the general concepts and peculiarities of solutions, besides The Linear Programming Models and The Concepts of Linear Programming. The solution tecnigues of Linear Programming Problems are explained in the second section. The duality and sensitivity analysis are studied, and some knowledges are given on concepts of duality, parametric analysis etc. in the third chapter. In the fourth chapter on aplication some general knowledges are given about the production of raw petrolium in Turkey and productivity of Batman Raffinerie is studied. By formating maximization problems contains eight variables and seventeen constrains, the optimum production plan of raffinerie was tried to be calculated at some suppositions.