İşletmelerde doğrusal programlama ve üretim planlamasında bilgisayar uygulamaları
Lineer programming for business and computer aplications in production planning
- Tez No: 371656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHMAN ALP RENÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanayide ve teknolojide büyük bir hızla yaşanan gelişmelerle beraber, karar verme işlemi zor bir hal almıştır. İşletmelerde temel kararlardan birisi olan üretim kararı da, işletme açısından çok önemli bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Karar problemlerine bilimsel bir yaklaşım sunan yöneylem araştırması, birçok karar probleminde olduğu gibi üretim planlama faaliyetinde de kullanılabilmektedir.Çalışma ile işletmelerde var olan karar problemlerine bilimsel bir yaklaşımla çözüm aranması üzerinde durulmuştur. Belirlenen karar problemi matematiksel olarak ifade edilip, doğrusal bir model oluşturulmuştur. Karar problemi olarak, işletmelerde üretim faaliyetlerini belirleyen üretim planlaması seçilmiştir.Üretim planlama faaliyetlerinde yöneylem araştırmasının kullanımına örnek vermek amaçlanmaktadır. Bu amaçla, doğrusal programlamadan faydalanılarak ERKUNT A.Ş. Döküm 1 fabrikasında bulunan Furan hattında üretim planı oluşturulmuştur. Problemin doğrusal olarak ifade edilmesiyle birlikte çözümünde LINGO paket programı kullanılmıştır. Mevcut durum gözlemlenmiş gerekli veriler toplanarak materyal kısmı elde edilmiştir. Kârı maksimum yapmayı amaçladığımızdan dolayı problemi, doğrusal programlama olarak ifade edip ve bilgisayar uygulamalı olarak problemin çözümü yapılmıştır. LINGO çözüm raporu yardımıyla en büyük kârı elde etmek için nasıl bir üretim faaliyeti gerçekleştirilmesi gerektiği açıklanmaktadır. Ayrıca Kârı daha fazla artırmak için ilerleyen dönemlerde yapılacak yatırımlar konusunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to fast developments in industry and technology, decision-making process has become difficult. Production decision being one of the main decisions taken by businesses is also quite important for businesses. Operation research providing a scientific approach to decision-making problems could be used in production planning activities as well as in many other decision-based problems.In this study, finding solutions with a scientific approach to decision-making problems of businesses was examined. Specified decision-making-based problem was explained mathematically and a linear model was developed. Production planning which determines the production activities of the businesses was chosen as a decision-making-based problem.In this study, it is targeted to examplify the usage of operation research in production planning activities. With this purpose, a production plan was developed with the help of linear programming in the Furan Line in ERKUNT A.Ş(Inc.) Casting 1 Factory. After explaining the problem linearly, LINGO software was used to solve it. By observing the situation and gathering necessary data, material of the study was obtained. Since maximum profit was targeted, the problem was defined as a linear programming problem and solved with a software.In the last chapter, conclusion and recommendation, it was explained that what kind of production activity should be followed in order to make the biggest profit according to LINGO.