The Impact of cities on people in Theodore Dreiser's ‚Sister Carrie'
Theodore Dreiser'in 'Sister Carrie' adlı romanında şehir yaşantısının kişiler üzerine etkisi
  1. Tez No: 61354
  2. Yazar: RAFİ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET 1890'lardaki sanayi devriminden sonra, Amerikalılar ahlaki değerlerin çökmesine neden olan bir çok olayla karşı karşıya kaldılar. Sanayileşme bir yandan zenginlik getirirken diğer bir yandan da toplumun ahlaki değerlerini sarsmaya başladı. Sanayi devrimi sanayi şehirlerim yarattı. Devasa binalarıyla şehirler bir mıknatıs gibi insanları çekmeye başladı. Daha iyi ve rahat bir hayata sahip olmak arzusu ile insanlar kasabalardan şehirlere akın ettiler. Yeni imkanlar ararken şehirde hiç beklemedikleri olaylarla karşılaştılar. Sonuçta bu insanlar maddiyat, basan ve şöhret kazanmak uğruna şeref, dürüstlük, sadakat ve fazilet gibi değerleri hiçe saydılar. Böylece 1890'larda yaşayan yazarlar toplumda ortaya çıkan bu sosyal sorunları eserlerinde işlediler. Theodore Dreiser bunları Sister Carrie adlı romanında ele alır. Sister Carrie romanının teması 'Saptırılmış Amerikan Rüyası' dır. Dreiser eserinde insanların bu rüyadan nasıl etkilendiğini işler, însanlar bu¬ yandan zarar görürken maddiyat onları motive eden başlıca etkendir. Büyük ve geniş malikâneleriyle şehrin dış görünüşü insanları cezbeder. Büyük binalar ile malikânelerin Sister Carrie romanındaki karakterlerin davranışları ile duygulan üzerinde büyük etkisi vardır. İnsanlar bu binalan görünce büyülenirler. Bu binalarda çalışabilmek veya yasamak arzusuyla çabalayan insanlar geleneksel ve ahlaki değerleri unutmuş gibidirler. Işıklı vitrinlerdeki yeni elbiseler karakterleri cezbeden nesnelerdir. Daha şık ve güzel elbiselere sahip olma arzusu hisardan maddiyatçı ve açgözlü yapar. Daha fazla üne kavuşmak için daha fazla güzel elbiseye sahip olmak gerekir. Hatta bu güzel elbiselere sahip olmak uğruna insan kolayca evini terk edebilmektedir.Ill Yeni eğlence türleri de insanları çeker. Bu eğlencelere gitme isteği ve maddi olanakların sınırlılığı ev içi çatışmalara yol açabilmektedir, örneğin, Mrs. Hurstwood kocası kendisine at yarışlarını izlemesi için sezonluk bilet almadığından boşanmaya kalkar. İnsanlar şehrin cazibelerine kapüdıklarmdan, servet ve ün kazanayım derken asla mutlu olamazlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After the Economic Revolution in 1890s, the people in America experienced many social problems that caused the corruption of moral values. While industrialism brought welfare and new opportunities to people, it also shook the society morally. The site of the Economic Revolution was the industrial city. Cities with their gigantic buildings began attracting the people like a magnet. The people from the rural areas rushed to the cities in order to provide themselves a better and comfortable life. While trying to provide new opportunities, they were confused by what they saw in the cities. As a result, the people trying to earn more money, success and fame did not care about the concepts like honor, honesty, loyalty and virtue. Thus, the writers living in 1890s tried to reflect these problems in their works. Theodore Dreiser is one of these writers who reflects these social changes in his novel Sister Carrie. The theme of Sister Carrie is the misguided and misdirected American dream of success. Dreiser shows how people are harmed by this fraudulent dream. While people are harmed, materialism becomes to be the major factor motivating them. The physical scene of a city with its huge buildings and great mansions fascinate the people. These buildings and great mansions have a great effect on the behaviors and emotions of the characters in Sister Carrie. People are greatly confused by these physical objects. Mean while, the conventional and moral rules are ignored. Lights and accessories are the main elements which lead the characters to fall into the world of illusions. People are affected by these false images.Ill Yeni eğlence türleri de insanları çeker. Bu eğlencelere gitme isteği ve maddi olanakların sınırlılığı ev içi çatışmalara yol açabilmektedir, örneğin, Mrs. Hurstwood kocası kendisine at yarışlarını izlemesi için sezonluk bilet almadığından boşanmaya kalkar. İnsanlar şehrin cazibelerine kapüdıklarmdan, servet ve ün kazanayım derken asla mutlu olamazlar.