Metalografi deneyleri için prototip bir numune kesme makinası tasarımı
A prototype sample cutting machine design for metallographic experiments
- Tez No: 613546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, metalografi deneyleri için kullanılacak malzemelerin, istenilen özelliklerde deformasyona uğramadan hazırlanabilmesi için numune kesme makinası tasarımı yapılmıştır. Tasarım yapılmadan önce mevcut numune kesme makinalarının çeşitleri, teknik özellikleri ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Makine üzerinde kullanılan yardımcı malzemeler incelenmiştir. Bu araştırmaların sonucunda tasarımı yapılan prototip kesme makinasının imalatı ve doğrulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Prototip makineye 200 mm çapında kesme diski bağlanabilmektedir. İmalatı yapılan prototip kesme makinası 55 mm çapına kadar çelik, karbür ve kompozit malzemeleri kesebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as the Master of Science (MS) Seminar in Mechanical Engineering, a sample cutting machine was designed so that the materials to be used for metallography experiments can be prepared without deformation in desired properties. Before designing, the types, specifications and operating principles of the existing sample cutting machines have been examined. Auxiliary materials used on the machine have been examined. As a result of these researches, the prototype cutting machine was designed and manufactured. 200 mm diameter cutting disc can be fixed to the prototype machine. The prototype cutting machine can cut steel, carbide and composite materials up to 55 mm diameter.