Adhezif aşınma test cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of an adhesive abrasion testing machine
- Tez No: 613547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Malzemelerin aşınma davranışlarını belirleyebilmek amacı ile farklı uluslararası standartlar oluşturulmuştur. Yürütülen bu çalışmada farklı özelliklerdeki metalik ya da polimer malzemelerin adhezif aşınma davranışlarını belirlemek amacı ile prototip bir aşınma test makinesi tasarlanarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada geliştirilen aşınma test makinesi pim üzeri disk sürtünme yöntemi ile çalışmaktadır. Makine ASTM G99-17, DIN 50324 standartları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Aşındırıcı disk 62 HRC yüzey sertliği ve 1,6 µm yüzey pürüzlülük değerine (Ra) sahip; 1.2379-X155CrVMo12-1 soğuk iş takımı çeliğidir. EN AC-43000 (AlSi10Mg) alüminyum döküm malzemeden üretilen numune ile yapılan testler ile kütle kaybı ve sürtünme katsayısı saptanmıştır. 1,5; 2,5 ve 3,5 kg yük altında genel kütle kayıpları göz önüne alındığında en az kütle kaybına maruz kalan numuneler sırasıyla 1=3
Özet (Çeviri)
Different international standards have been established with the aim to determining wear behaviors of materials. In this study, a prototype wear test machine was designed and manufactured to determine the adhesive wear behaviors of metallic or polymer materials with different properties. In the study the wear test machine developed by pin on disc method. The machine is designed according to ASTM G99-17, DIN 50324 standards. The abrasive disk has a surface hardness of 62 HRC and a surface roughness of 1.6 W (Ra); 1.2379-X155CrVMo12-1 is cold work tool steel. The mass loss and friction coefficient were determined by the tests made with the sample produced from EN AC-43000 (A1Si10Mg) aluminum casting material. Considering the general mass losses under a load of 1,5; 2,5 and 3,5 kg, the samples respectively exposed to the least mass loss are 1 = 3