Demir eksikliği anemisi olan hastalarda arteriyel sertlik, hepsidin ve iskemi modifiye albumın düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 613556
  2. Yazar: AYŞEGÜL BESTE ÖZTEPE
  3. Danışmanlar: UZMAN SİBEL DEMİRAL SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Anemi tüm dünyada çok sık karşılaşılan bir durumdur. Dünyada aneminin en sık sebebi demir eksikliği anemisidir. Demir metabolizması düşünüldüğünde demir eksikliği anemisinde birçok etki mekanizması tariflenebilir. Demir metabolizmasında büyük öneme sahip faktörlerden birisi hepsidindir. Hepsidin, demirin temel homeostatik düzenleyicisi olarak tanımlanmaktadır. Anemi, özellikle derin ve kronik ise doku oksijenizasyonunu değişik derecelerde bozar. Bu durumdan olumsuz etkilenen organ ve sistemlerin başında kardiyovasküler sistem gelmektedir. Kardiyovasküler hastalıkların önemli prediktif göstergelerinden biri de arteriyel sertliktir. İskemik olaylar sırasında oluşan oksidatif serbest radikaller, albümin molekülünde bazı kimyasal değişikliklere yol açarlar. Ortaya çıkan bu yeni albümin molekülü“iskemi modifiye albümin – IMA”olarak adlandırılır. Daha önce yapılan çalışmalar IMA'nın kardiyovasküler iskemiye spesifik olmadığını ve birçok olayda yükselebileceğini göstermiştir. Bazı anemi tiplerinde İMA, hepsidin ve arteriyel sertlik düzeylerinin ayrı ayrı değerlendirildiği çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada IMA, arteriyel sertlik ve hepcidin düzeylerini karşılaştırarak demir eksikliği anemisinin kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkisinin bu parametrelerle öngörülebilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza; diyabetes mellitus, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, serebrovasküler hastalık, koroner arter hastalığı gibi ek hastalık öyküsü olmayan, 18 yaş üstü ve gönüllü onam formunu imzalamış 55 demir eksikliği anemisi tanısı alan hasta ve gönüllü onam formunu imzalamış bilinen hastalığı olmayan 40 sağlıklı erişkin dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların ve sağlıklı kontrollerin cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi, sigara içme alışkanlıkları kaydedildi. Demir eksikliği anemili hasta ve kontrol gruplarının tanı ve takip sürecinde rutinde çalışılmış olan biyokimyasal ve hemogram verileri kaydedildi. Hastaların nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (Alx) ve arteriyel kan basıncı parametreleri, ''Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm'' cihazı ile ölçüldü. Ayrıca hastalardan IMA çalışılmak üzere kan alındı. IMA testi David Bar-Or ve arkadaşları tarafından yayınlanan spektrofotometrik yönteme göre yapıldı. Veriler“SPSS statistic 23.0”yardımıyla elektronik ortama aktarılarak, istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Anemia is a very common condition worldwide. Iron deficiency anemia is the most common cause of anemia in the world. Considering iron metabolism, many mechanisms of action can be described in iron deficiency anemia. One of the important factors in iron metabolism is hepcidin. Hepcidin is defined as the basic homeostatic regulator of iron. Anemia, especially if deep and chronic, disrupts tissue oxygenation in varying degrees. The cardiovascular system is one of the organs and systems that are adversely affected by this condition. One of the important predictive indicators of cardiovascular diseases is arterial stiffness. Oxidative free radicals formed during ischemic events cause some chemical changes in the albumin molecule. This affected new albumin molecule is called“ischemia modified albumin - IMA”. Previous studies have shown that IMA is not specific to cardiovascular ischemia and may increase in many events. In previous researches which were done for various types of anemia, it was observed that; IMA, hepcidin and arterial stiffness levels are studied separately. In this study, we aimed to research the predictability of the negative effect of iron deficiency anemia on the cardiovascular system with these parameters by comparing IMA, arterial stiffness and hepcidin levels. Material and Methods: 55 patients with iron deficiency anemia who are over 18 years of age and had no history of additional disease such as diabetes mellitus, hypertension, kidney failure, cerebrovascular disease and coronary artery disease and 40 healthy adults were included in our study. We recorded the gender, weight, body mass index and smoking habits of the patient and control groups included in the study. The biochemical and hemogram data of the patients and the control group that were studied in the routine during the diagnosis and follow-up were recorded. Pulse wave velocity (NDH), augmentation index (Alx) and arterial blood pressure parameters of the patients were measured with the“Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm”device. In addition, blood was drawn from patients to study IMA. The IMA test was performed according to the spectrophotometric method published by David Bar-Or et al. The data were transferred to electronic media with the help of“SPSS statistic 23.0”and analyzed statistically.