How does the Turkish media publish on Syrian refugees? An analysis of Turkish newspapers (2011-2015)
Türk yazılı basını Suriyeli mültecileri nasıl yayınladı? Türk gazetelerinin bir analizi (2011-2015)
  1. Tez No: 613632
  2. Yazar: ÖYKÜ NAZ BARTU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AYDIN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Suriye'de yaşananların en önemli sonucu olarak göç, Türkiye'de hem hükümetin hem de sivil toplumun en çok tartıştığı konulardan biri haline gelmiştir. Türkiye, Suriye'ye komşu olan ülkeler arasında açık kapı politikası uygulayarak en çok mülteci kabul eden ve barındıran ülke konumundadır. Bu çalışmanın amacı, Türk medyasının Suriyeli mülteci meselesini nasıl sunduğunu anlamaktır. Bu bakımdan, farklı siyasal görüşü temsil eden 3 gazete, Habermas'ın İletişimsel Eylem Teorisi üzerinden açıklanacaktır. Ulusalcı-sol karşıt görüşü temsil eden Sözcü; ulusalcı-sağ görüşü temsil eden Milliyet ve hükümeti destekleyen görüşü temsil eden Sabah gazetelerinden 2011 Nisan-2015 Nisan arasında Suriyeli mülteciler ile ilgili yayınlanan bütün haberler analiz edilecektir. Bu haberleri çıkar, değer ve hak odaklı gerekçeler olarak kategorize ettiğimde; siyasi görüşlerine bakılmaksızın üç gazetede de Suriyeli mültecilerle ilgili haberlerde çıkar odaklı ve değer odaklı gerekçelerin yoğun olarak kullanıldığı, ancak hak odaklı gerekçelerin yeterince ve diğerleri kadar kullanılmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: mülteci, göç, medya, Suriyeli göçü, Türkiye
Özet (Çeviri)
As the most substantial consequence of the civil war in Syria, migration has been one of the most debated issues in Turkey. By implementing an open-door policy Turkey has accepted the largest number of refugees and compared to other neighboring countries of Syria it has the largest refugee population. The objective of this dissertation is to find out how the Turkish press presents the Syrian migration issue. In this regard, three newspapers that represent different political stance are analyzed by using Habermas' Theory of Communicative Action. Taking Sözcü newspaper (nationalist-left, opposition), Milliyet newspaper (nationalist-right, liberal) and Sabah newspaper (pro-government) all the news that were published between April 2011 and April 2015 and were about Syrian refugees are analyzed. Categorizing the arguments presented in each news article in terms of utilitybased, values-based, and rights-based arguments I find that regardless of the political views of these three newspapers, while utility-based and value-based arguments were heavily used in the newspaper articles about Syrian refugees, rights-based arguments were not used as much as others in the newspaper articles. KEY WORDS: refugee, migration, media, the Syrian migration, Turkey